Waszczykowski lobbuje o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Świat
Waszczykowski lobbuje o miejsce Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
PAP/Jacek Turczyk

Zabiegi Polski o wybór na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ są motywem przewodnim wizyty polskiej delegacji na tegorocznej sesji Zgromadzenia Ogólnego NZ w Nowym Jorku - powiedział uczestniczący w sesji szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Polska stara się o poparcie około 130 państw. Prezydent Andrzej Duda i szef MSZ rozmawiali z przedstawicielami około 20 z nich.

- Rozpoczynamy również cykl wyjazdów do państw znaczących w swoim regionie, które mogą przekonać swoich sąsiadów do głosowania na Polskę - powiedział minister.

 

Do końca nie ma pewności

 

- Głosowanie (w czerwcu 2017 r.) jest tajne i nigdy nie ma stuprocentowej pewności. Nawet jeśli uzyskamy poparcie pisemne, przez notę dyplomatyczną, to zwykle około 20 proc. poparć zadeklarowanych notami, nie materializuje się - dodał.

 

Status niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ nie daje prawa weta, kluczowego w Radzie, złożonej z 15 państw. Prawo weta mają tylko stali członkowie: USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja.

 

Rywalizujemy z Bułgarią

 

Co roku Zgromadzenie Ogólne NZ wybiera 5 spośród 10 niestałych członków Rady na dwuletnią kadencję, na zasadzie klucza regionalnego. Polska ubiega się o miejsce z puli Europy Wschodniej, której przysługuje tylko jedno miejsce. W przyszłorocznym głosowaniu rywalem Polski z regionu jest Bułgaria.

 

Przy okazji sesji minister Waszczykowski odbył szereg spotkań dwustronnych, wziął udział w zebraniu przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej i uczestniczył w spotkaniu ministrów Unii Europejskiej.

 

W gronie szefów dyplomacji krajów UE, jak poinformował minister, rozmawiano o sytuacji w Turcji i o wojnie domowej w Syrii. Na ten ostatni temat dyskusja toczyła się, jak przyznał, „w dość minorowych nastrojach”.

 

Niedawno zawarte porozumienie o zawieszeniu broni w Syrii po tygodniu zostało zerwane. Zdaniem Waszczykowskiego, rozwiązanie tego kryzysu będzie możliwe dopiero, gdy dojdzie do porozumienia mocarstw regionalnych, tzn. głównie Arabii Saudyjskiej i Iranu.

 

Z Borisem Johnsonem o Polakach w Wyspach

 

Ze spotkań bilateralnych minister wyróżnił rozmowę z nowo mianowanym szefem dyplomacji Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem. Był on jednym z przywódców ruchu na rzecz wyjścia tego kraju z UE, do czego doszło w czerwcu.

 

- Zwróciłem mu jeszcze raz uwagę na sytuację Polaków w Wielkiej Brytanii, mówiąc, że musimy zdwoić wysiłki, bo w dalszym ciągu pojawiają się incydenty - powiedział Waszczykowski, nawiązując do przypadków pobić polskich imigrantów zarobkowych; jedna z ofiar pobicia poniosła śmierć.

 

Grupa Wyszehradzka umacnia się

 

Zapytany czy w jego ocenie w ostatnich miesiącach kraje Grupy Wyszehradzkiej lepiej współpracują ze sobą, minister odpowiedział, że „ma pewność”, iż grupa się umacnia.

 

- Dowodem są kwestie migracyjne. Wspólnie wypracowaliśmy stanowisko tzw. elastycznej solidarności. Na spotkaniu w Bratysławie przedstawiliśmy dokument w tej sprawie. Konsultujemy się przed każdym ważnym wydarzeniem i zajmujemy praktycznie podobne stanowisko w większości kwestii - powiedział szef polskiej dyplomacji.

 

- Jest oczywiste, że nie możemy uzgodnić wspólnego stanowiska we wszystkich kwestiach - mamy różne rozmiary polityczne i gospodarcze, i chociaż leżymy blisko siebie, jednak jesteśmy w różnym geopolitycznym położeniu, więc pewne różnice zdań występują. Natomiast w zasadniczych kwestiach mówimy jednym głosem - dodał.

 

Stanowiska państw Grupy Wyszehradzkiej różnią się przede wszystkim w sprawie polityki wobec Rosji. Po rosyjskiej agresji na Ukrainie, Węgry i Słowacja zajmują dużo bardziej ugodową postawę wobec Rosji niż Polska.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie