Największa na świecie fabryka sfałszowanych anabolików i leków na potencję zlikwidowana. Akcja CBŚP

Polska

48 maszyn do produkcji, 430 tys. sterydów oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej czarnorynkowej wartości ponad 17 milionów złotych. 14 osób zatrzymanych. Cała operacja policjantów CBŚP z Poznania trwała kilkanaście miesięcy. Efekt? Likwidacja pierwszej w Europie i największej na świecie nielegalnej fabryki farmaceutyków oraz rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej.

Grupa trudniła się produkcją i obrotem na wielką skalę sterydami i lekami na potencję.

 

Zatrzymania miały miejsce w województwach: kujawsko-pomorskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim. 3 osoby usłyszały zarzuty kierowania grupą, a pozostałe udziału w niej. Przedstawiono im również zarzuty łamania prawa farmaceutycznego i narażenia życia i zdrowia wielu osób.

 

Przejścia ukryte za drzwiami szaf

 

Fabryka była zlokalizowana pod Bydgoszczą. Na miejscu policjanci zatrzymali mężczyznę, który trudnił się wytwarzaniem sfałszowanych medykamentów. W pomieszczeniach magazynowych były specjalne przejścia, ukryte za drzwiami szaf, do kolejnych pomieszczeń produkcyjnych, gdzie stały maszyny.

 

Na miejscu policjanci zabezpieczyli również gotowe produkty.

 

Kanał przerzutowy

 

Jak ustalono część produktów, jak również półfabrykaty były sprowadzane z Chin kanałem przerzutowym przez Grecję, jak i Wielką Brytanię oraz Rumunię. Dystrybucja odbywała się w większości z wykorzystaniem internetu.

 

Produkty zagrażały życiu i zdrowiu kupujących ze względu na warunki produkcji oraz różnice w składzie.

 

Szacuje się, że grupa wprowadziła na rynek fałszywki o wartości co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych. Cztery z zatrzymanych osób spędzą najbliższe 3 miesiące w areszcie.

 

polsatnews.pl, CBŚP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie