Linia Air China ruszyła z lotami do Warszawy

Biznes
Linia Air China ruszyła z lotami do Warszawy
Polsat News

Na stołecznym lotnisku Chopina wylądował dziś po raz pierwszy samolot linii lotniczych Air China, który rozpoczyna rejsy na trasie Pekin-Warszawa-Pekin. Na pokładzie maszyny narodowego chińskiego przewoźnika było 200 osób.

Airbus A330 w barwach Air China wylądował na warszawskim lotnisku Chopina tuż po godzinie 7 rano. Lot trwał ponad 9,5 godziny. Witany był, zgodnie z tradycją, niezwykle uroczyście.

 

 - To bardzo ważny dzień w rozwoju relacji polsko-chińskich. Samolot Air China z pasażerami po raz pierwszy wylądował tutaj, w Warszawie. Jest to wymowne wydarzenie, ponieważ dzięki otwarciu połączenia Warszawa-Pekin, nasze relacje nabiorą tempa - powiedział ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Xu Jian podczas uroczystej inauguracji połączenia na Lotniku Chopina.

 

Jak wyjaśnił, położenie geograficzne Polski jest bardzo korzystne i dla niej, i dla Chin, ponieważ nasz kraj leży na szlaku komunikacyjnym z Chin do Europy.

 

- Dzięki temu bezpośredniemu połączeniu zwiększy się przepływ osób podróżujących między naszymi krajami. Jestem pewien, że przyczyni się to do rozwoju przemysłu, ekonomii, finansów, czy kultury. Wzrośnie też pozycja międzynarodowa Warszawy i Polski - ocenił ambasador Chińskiej Republiki Ludowej.

 

Rejsy cztery razy w tygodniu

 

Wiceprezes Air China Hou Xulun, podkreślił, że rozkład lotów między Pekinem a Warszawą został tak ułożony, aby rejsy mogły się odbywać cztery razy w tygodniu. - Będziemy teraz latać na tej trasie w poniedziałki, środy, piątki i soboty. Pasażerowie będą mogli dogodnie przesiadać się na loty m.in. do Japonii, czy na inne kierunki azjatyckie - powiedział.

 

Także dyrektor Lotniska Chopina Mariusz Szpikowski podkreślił, że rozpoczęcie bezpośrednich lotów między Pekinem a Warszawą jest wielkim wydarzeniem nie tyło dla lotniska, ale też dla Polski.

 

- Nigdy wcześniej żaden chiński, ani nawet azjatycki przewoźnik nie oferował bezpośrednich lotów do Polski. To dla nas bardzo ważne, gdyż zależy nam, aby Warszawa zajmowała ważne miejsce na szlaku komunikacyjnym między Chinami a Europą – stwierdził Szpikowski.

 

Konkurencja dla LOT

 

Bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu wykonuje obecnie PLL LOT samolotem Boeing 787 Dreamliner. Przewoźnik lata obecnie na tej trasie trzy razy w tygodniu, ale planuje zwiększyć częstotliwość rejsów.

 

Air China to narodowe chińskie linie lotnicze z siedzibą w Pekinie. Na oficjalnej stronie przewoźnika można przeczytać, że jego flota samolotów to ok. 600 maszyn, głównie Boeingów i Airbusów. Linia lata na 360 trasach, w tym 100 trasach międzynarodowych, oferuje połączenia do 174 miast w 40 krajach. Air China jest w sojuszu Star Alliance, do którego należy także PLL LOT.

 

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Od początku 2016 roku do końca sierpnia lotnisko obsłużyło już 8,35 mln pasażerów, co daje wzrost o 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W 2015 roku z lotniska skorzystało w sumie ponad 11,2 mln pasażerów.

 

PAP, Polsat News

 

ptw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie