Francja: nie będzie ośrodków dla migrantów w małych miejscowościach

Świat
Francja: nie będzie ośrodków dla migrantów w małych miejscowościach
PAP/EPA/THIBAULT VANDERMERSCH

Według szefa MSW Francji Bernarda Cazeneuve’a, władze, wbrew wypowiedziom części polityków i publicystów, panują nad liczbą starających się o azyl. Minister zapewnił w środę, że nie będzie wielkich ośrodków dla migrantów w małych miejscowościach.

MSW zapowiedziało niedawno likwidację dzikiego obozowiska migrantów -"dżungli" w Calais - i przeniesienie ich do ośrodków rozrzuconych po całej Francji. Ma być w nich ok. 12 tys. miejsc, z czego ponad 8 tys. stworzyć należy do końca roku. W Calais - jak powiedział minister - przebywa 6900 migrantów, choć organizacje pozarządowe szacują ich liczbę na ponad 10 tys.

 

Środowe wysłuchanie ministra przed senacką komisją praw jest wynikiem tej zapowiedzi - senatorzy pragnęli się dowiedzieć, "jakie są gwarancje, że obozy nie będą nowym ciężarem dla gmin".

 

161 ośrodków dla 5600 uchodźców

 

Bernard Cazeneuve powiedział, że w ciągu roku otwarto 161 ośrodków dla 5600 uchodźców. Minister kładł nacisk na termin "uchodźcy" i przeciwstawiając się "kłamliwym wypowiedziom" uznał, że "nikt nie widział, by powstało 161 miniobozowisk albo miniCalais". Radni i deputowani prawicowi bardzo ostro występowali przeciw tworzeniu takich ośrodków na ich terenie.

 

Cazeneuve zawiadomił, że w celu zorganizowania likwidacji obozowiska w Calais nawiązał z Brytyjczykami "bardzo zdecydowany i jasny dialog", ale kolejny raz wykluczył zerwanie porozumienia francusko-brytyjskiego z roku 2003, na którego podstawie Francuzi nie dopuszczają, by nielegalni migranci wjeżdżali do Wielkiej Brytanii. Minister wyraził przekonanie - podobnie wypowiada się strona brytyjska -że zwiększyłoby to tylko napór migracyjny na wybrzeże kanału La Manche.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie