Fed nie zaskoczył rynków. Czeka na dalsze sygnały z gospodarki

Biznes
Fed nie zaskoczył rynków. Czeka na dalsze sygnały z gospodarki
Flickr/401(K) 2012

Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia w środę. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0,25 do 0,5 proc. Jednocześnie Fed w komunikacie ocenił, iż wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp oraz wskazał, że rynek pracy uległ dalszemu wzmocnieniu.

"Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ocenia, iż czynniki przemawiające za podwyżką stóp procentowych uległy wzmocnieniu, lecz na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy w kierunku celów (banku centralnego)" - napisano w komunikacie Fed wydanym po zakończeniu dwudniowego posiedzenia.

 

„Krótkoterminowe ryzyka dla gospodarki amerykańskiej są z grubsza zbalansowane" - dodano. W poprzednim komunikacie napisano, iż ryzyka "uległy zmniejszeniu".

 

Amerykańscy bankierzy centralni uważnie obserwują inflację

 

Fed jednocześnie powtórzył stwierdzanie, użyte w poprzednim komunikacie, że amerykańscy bankierzy centralni wciąż uważnie obserwują inflację oraz rozwój sytuacji w światowej gospodarce.

 

Fed wskazał też, że dalszej poprawie uległa sytuacja na rynku pracy w USA.

 

"Informacje otrzymane przez FOMC od ostatniego posiedzenia w lipcu wskazują, że rynek pracy w dalszym ciągu ulegał wzmocnieniu, a wzrost aktywności gospodarczej przyspieszył wobec niewielkiego tempa wzrostu z pierwszej połowy roku"- napisano w komunikacie Fed.

"Mimo iż bezrobocie uległo niewielkiej zmianie w ostatnich miesiącach, to średni przyrost miejsc pracy był solidny" - dodano.

 

Większość opowiada się za podwyżką w 2016

 

Jednocześnie z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 r.

 

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2016 r. spadła do 0,625 z 0,875 proc. z poprzedniej prognozy w czerwcu i sugeruje jedną podwyżkę w przeciągu dwóch następnych posiedzeń Fed w tym roku. Mediana przewidywań na koniec 2017 r. spadła do 1,125 proc. z 1,625 proc., a na koniec 2018 r. spadła do 1,875 proc. z 2,375 proc.

 

Niższe prognozy PKB

 

Fed obniżył prognozę wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. do 1,8 proc. z 2 proc. w czerwcu. Po raz pierwszy przedstawiono prognozę wzrostu gospodarczego na 2019 r. - Fed oczekuje, iż wyniesie on również 1,8 proc. Bez zmian pozostały projekcje na 2017 i 2018 r. z przewidywanym wzrostem na poziomie 2 proc. w obu latach.

 

Zmianie uległa również prognoza bezrobocia. W nowej projekcji Fed zakłada, iż stopa bezrobocia w 2016 r. wyniesie 4,8 proc. wobec 4,7 proc. poprzednio. W 2017 r. bezrobocie zdaniem Fed ma wynieść 4,6 proc., bez zmian. Na 2018 r. Fed prognozuje bezrobocie na poziomie 4,5 proc., o 0,1 pkt. proc. mniej niż w czerwcu. W 2019 r. wskaźnik ten ma kształtować się na poziomie 4,6 proc.

 

Koszty kredytu bez zmian

 

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0,25 proc. do 0,5 proc. Troje członków Fed opowiedziało się za podwyżką stóp we wrześniu. Ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści spodziewali się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

 

Fed w komunikacie, tak jak to czynił po poprzednich posiedzeniach, stwierdził iż oczekuje, że "warunki w gospodarce będą rozwijały się w kierunku, który uzasadnia tylko stopniowe podwyżki stóp procentowych".

 

Fed nie odniósł się w komunikacie do ewentualnego terminu kolejnej podwyżki

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie