Dingo zwrócony Polsce. Jeździli nim żołnierze gen. Maczka

Świat
Dingo zwrócony Polsce. Jeździli nim żołnierze gen. Maczka
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda w środę w Nowym Jorku wziął udział w ceremonii przekazania stronie polskiej samochodu pancernego Dingo. Pojazd, który w czasie II wojny światowej był używany przez 15. Pułk Ułanów Poznańskich, trafi do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

W czasie II wojny światowej produkowane w Wielkiej Brytanii samochody pancerne Dingo stanowiły wyposażenie pułków pancernych i rozpoznawczych, w tym w I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka oraz II Korpusie gen. Władysława Andersa.

 

15. Pułk Ułanów Poznańskich wchodził w skład 14. Wielkopolskiej Brygady Pancernej w ramach 2. Warszawskiej Dywizji Pancernej Korpusu generała Władysława Andersa.

Samochód udało się odnaleźć m.in. dzięki pomocy dyrektora Polish-American Museum w Port Washington na Long Island, pułkownika armii amerykańskiej w stanie spoczynku Geralda Kochana oraz Melissy John z Wielkiej Brytanii.

 

W ceremonii przekazania pojazdu uczestniczył jego poprzedni właściciel John Gradomski oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce (SWAP).

 

Pozyskany przez Polskę w Stanach Zjednoczonych Dingo będzie pierwszym autentycznym pojazdem wykorzystywanym przez jednostki Wojska Polskiego na Zachodzie, który trafi do naszego kraju.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze