Alma szykuje grupowe zwolnienia. Jest też wniosek o upadłość spółki

Biznes
Alma szykuje grupowe zwolnienia. Jest też wniosek o upadłość spółki
Polsat News

Sieć supermarketów Alma poinformowała, że zwolnionych zostanie ponad 1300 osób. Ponadto w środę do Sądu Rejonowego w Krakowie wpłynął wniosek wierzyciela Zbigniewa Jurasza o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację spółki.

Zgodnie z komunikatem przyczyną podjęcia decyzji o zwolnieniach są sprawy niedotyczące pracowników. "Bezpośrednimi przyczynami zwolnień grupowych jest redukcja nierentownych placówek handlowych, a także zamiar ograniczenia zatrudnienia w centrali w związku ze zmniejszeniem skali działalności" - napisała spółka.

 

Alma przystąpiła już do procedury zawiadamiając związkowców i urzędy pracy. Według danych ze strony internetowej, spółka zatrudnia ponad 3100 osób, zatem zwolnienia dotyczyć będą prawie połowy pracowników.

 

Wniosek o upadłość

 

Jednocześnie do Sądu Rejonowego w Krakowie-Śródmieściu wpłynął wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku spółki.

 

"Zarząd Alma Market S.A. (dalej: Spółka), przekazuje informację poufną o otrzymaniu informacji o złożeniu w dniu 20 września 2016 r. w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych, wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku Spółki. Wierzycielem, który złożył wniosek jest Zbigniew Jurasz" - poinformowano w komunikacie.

 

Jest jeszcze szansa

 

Wierzyciel wniósł o połączenie jego wniosku do wspólnego rozpoznania z wnioskiem o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Mowa o postępowaniu sanacyjnym, o które spółka złożyła wniosek w krakowskim sądzie w ubiegłym tygodniu. Takie postępowanie ma naprawić firmę, jednocześnie chroniąc ją przed wierzycielami.

 

Spółka skomentowała: "W ocenie Spółki, powyższy wniosek nie zagraża postępowaniu o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego złożonego przez Spółkę albowiem zgodnie z art. 12 ust. 3 prawa restrukturyzacyjnego, sąd upadłościowy wstrzymuje rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w sprawie wniosku restrukturyzacyjnego". Oznacza to, że wniosek o upadłość rozpoznany zostanie dopiero, gdy ewentualna restrukturyzacja nie przyniesie oczekiwanych skutków.

 

48 sklepów, 100 tys. m2 powierzchni

 

Alma Market SA w ramach grupy kapitałowej posiada 46,5 proc. akcji w spółce Krakchemia S.A., a także 100 proc. udziałów w spółkach: Krakowski Kredens Tradycja Galicyjska S.A., Alma Development Sp. z o.o., Paradise Group Sp. z o.o. oraz w pięciu spółkach celowych.

Spółka powstała w Krakowie w 1991 roku, a od lipca 1994 roku notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Największym udziałowcem jest Jerzy Mazgaj, pełniący równocześnie funkcję Prezesa Spółki.

 

Głównym przedmiotem działalności jest handel poprzez sieć delikatesów Alma, która obecnie liczy 48 placówek w dużych miastach (Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Nowy Targ, Tarnów, Pruszków, Piaseczno, Rybnik, Gdynia, Katowice, Bydgoszcz, Sopot, Łódź, Zielona Góra, Opole, Olsztyn, Rzeszów, Lubin, Lublin, Częstochowa, Szczecin, Konstancin-Jeziorna), o łącznej powierzchni ponad 100 tys. m2.

 

polsatnews.pl

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie