Prezydent rozmawiał z Ban Ki Munem o kandydaturze Polski do RB ONZ

Świat
Prezydent rozmawiał z Ban Ki Munem o kandydaturze Polski do RB ONZ
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Rozmowa dotyczyła m.in. kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w poniedziałek w Nowym Jorku z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem. Rozmowa dotyczyła m.in. kandydatury naszego kraju na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa -  powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

 

Polska miałaby być niestałym członkiem RB ONZ w latach 2018-19.

 

- Prezydent Duda i sekretarz generalny ONZ rozmawiali o głównych wyzwaniach jakie stoją przed ONZ szczególnie w sferze wyzwań dla pokoju na świecie. Prezydent podziękował Ban Ki Munowi za jego 10 lat działalności na stanowisku sekretarza generalnego i zapewnił, że Polska chce być aktywnym członkiem ONZ. Panowie rozmawiali także o polskiej kandydaturze do Rady Bezpieczeństwa i zadaniach, jakie przed nami stoją - poinformował Szczerski.

 

Wizyta prezydenta w Stanach Zjednoczonych

 

Prezydent przybył do USA w sobotę. W niedzielę spotkał się z Polonią w Doylestown, gdzie znajduje się Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W poniedziałek przed południem Duda wystąpił na szczycie ONZ w sprawie wielkich migracji i fali uchodźców. W środę prezydent wystąpi na 71. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak zapowiedział, będzie mówił o filarach zrównoważonego rozwoju - sprawiedliwości, odpowiedzialności i solidarności.

 

W piątek w Warszawie na wspólnej konferencji prasowej z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim Duda mówił, że obecnie "jesteśmy na ostatnim odcinku ubiegania się o niestałe członkostwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, które wzmocni naszą pozycję w UE. Podkreślił, że Polska chce udowodnić, że nie jest tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale że jest również krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa, do wzrostu stabilności na świecie poprzez aktywną dyplomację".

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ

 

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków (USA, Francja, W. Brytania, Chiny oraz Rosja). Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej. Kandydaturę z naszego regionu zgłosiła również Bułgaria.

 

Aby członkostwo Polski zostało zaakceptowane, 2/3 państw członkowskich ONZ musi wyrazić poparcie dla kandydatury.

 

PAP

 

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze