Powstaje Straż Geologiczna. Z karabinami, miotaczami gazu i podsłuchami

Polska
Powstaje Straż Geologiczna. Z karabinami, miotaczami gazu i podsłuchami
Polsat News

Ministerstwo Środowiska chce walczyć z nielegalnym wydobyciem i handlem węglem, piaskiem, czy bursztynem. Przygotowało projekt ustawy powołującej do życia Polską Służbę Geologiczną. W ramach niej funkcjonować ma nowa służba mundurowa - straż geologiczna z uprawnieniami i uzbrojeniem, niemal jak policja.

Strażnicy będą mogli dokonywać pościgu i zatrzymań na gorącym uczynku. 

 

Prawo do nagrywania

 

Będą też mieli prawo noszenia "broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek zakładanych na ręce, palki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej".

 

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa będą mogli przeszukać pomieszczenia i bagaże, zatrzymywać pojazdy do kontroli oraz karać mandatami.

 

Nowa formacja dostanie prawo obserwowania i rejestrowania "zdarzeń w miejscach publicznych w przypadku, gdy czynności te są niezbędne do wykonywania zadań oraz w celu utrwalania dowodów popełnienia przestępstwa lub wykroczenia".

 

Będzie mogła żądać niezbędnej pomocy od instytucji państwowych i samorządowych, zwracania się o taką pomoc do przedsiębiorców, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy.

 

"Skuteczna walka z nielegalnym wydobyciem"

 

"Polska jest jednym z najbogatszych surowcowo państw UE, a potencjał ten będzie dopiero miał szanse być należycie wykorzystanym" - przekonuje resort środowiska w projekcie ustawy. Według jego wyliczeń, skuteczna walka z nielegalnym wydobyciem przyniesie Skarbowi Państwa około miliarda złotych

 

Ministerstwo przekonuje, że powołanie straży geologicznej jest konieczne, bo odpowiedzialni obecnie za walkę z nielegalnym wydobyciem urzędnicy (ze starostw powiatowych i urzędów wojewódzkich - red.) "nie są w stanie działać w nocy, kiedy jest największa szansa na złapanie" przestępców, a "policja nie jest w stanie z uwagi na brak merytorycznego przygotowania oraz często występujące powiązania lokalne samodzielnie skutecznie przeciwdziałać nielegalnym praktykom".

 

Zacznie działać od nowego roku

 

Nowa formacja będzie częścią urzędu - Państwowej Służby Geologicznej, która będzie wykonywać zadania państwa w zakresie geologii.

 

Nowe przepisy mają zacząć działać od 1 stycznia 2017 roku.

 

polsatnews.pl, money.pl

ml/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie