Erdogan namawia światowych liderów do działań przeciw Gulenowi

Świat
Erdogan namawia światowych liderów do działań przeciw Gulenowi
PAP/EPA/JUSTIN LANE

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował we wtorek w ONZ do światowych przywódców o podjęcie działań przeciwko "zagrażającej ich bezpieczeństwu terrorystycznej sieci" mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena.

- Apeluję z tej trybuny do wszystkich przyjaciół o natychmiastowe podjęcie niezbędnych działań przeciwko terrorystycznej organizacji Gulena dla własnego bezpieczeństwa i przyszłości swych państw - powiedział Erdogan.

 

- Jasno wynika z naszych doświadczeń, że jeśli nie zwalczycie sieci Gulena na tym etapie, potem może być za późno - twierdzi Erdogan.

 

Władze Turcji oskarżają Gulena o zaaranżowanie nieudanego przewrotu w Turcji w lipcu. Gulen zaprzecza, by miał udział w puczu.

 

"Ochrona terrorysty"

 

W poniedziałkowym wywiadzie dla Reutera Erdogan oświadczył, że Stany Zjednoczone nie powinny "ochraniać terrorysty" takiego jak Gulen, a jego działania powinny być zakazane na całym świecie.

 

Apelując o niezwłoczne polityczne rozwiązanie kryzysu w Syrii, Erdogan zapewnił, że "wejście Turcji do północnej Syrii na początku września doprowadziło do ustanowienia pokoju, równowagi i stabilności w regionie, gdzie panowała bezradność". Turcja zdecydowała się na wejście do Syrii po kilkuletnich bezskutecznych nawoływaniach o utworzenie tzw. bezpiecznej strefy wzdłuż granicy z Syrią - pisze Reuters.

 

Turcja w Syrii. Celem "oczyszczenie z bojowników IS"

 

Ankara rozpoczęła na północy Syrii operację, której celem jest m.in. oczyszczenie turecko-syryjskiego pogranicza z bojowników IS, lecz także z wspieranych przez USA kurdyjskich bojowników oraz powstrzymywanie fali migracji.

 

Turcja nie ma zamiaru pozostawać w Syrii. - Szanujemy integralność terytorialną Syrii - powiedział Erdogan.

 

Zarzucił Unii Europejskiej, że nie dotrzymuje swych obietnic w związku z trwającymi od wielu lat wysiłkami Turcji, by dołączyć do tej organizacji.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie