Czeczeni oskarżeni o wspieranie ISIS zostaną w areszcie przez kolejne 3 miesiące

Polska
Czeczeni oskarżeni o wspieranie ISIS zostaną w areszcie przez kolejne 3 miesiące
Flickr/Dave Nakayama/CC BY-SA 2.0

Białostocki sąd przedłużył o kolejne trzy miesiące areszt czterech Czeczenów oskarżonych o wspieranie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) - poinformowało we wtorek biuro prasowe Sądu Okręgowego w Białymstoku. Terminu rozpoczęcia procesu jeszcze nie ma.

Na początku września akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu z Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

 

Czterem obywatelom Rosji deklarującym narodowość czeczeńską zarzuca ona, że działali w zorganizowanej grupie przestępczej i gromadzili pieniądze na potrzeby działań o charakterze terrorystycznym, prowadzonych przez ISIS. W zarzutach jest mowa o blisko 9 tys. euro. Grupa miała też rekrutować bojowników na tzw. dżihad, organizować i kupować sprzęt paramilitarny.

 

W śledztwie mężczyźni nie przyznali się, ale składali wyjaśnienia.

 

Działali w Polsce i Turcji

 

Według informacji z wydanego dwa tygodnie temu komunikatu Prokuratury Krajowej, grupa działała od maja do października 2014 roku w Białymstoku, Łomży, Warszawie i innych miejscach w Polsce, a także w Turcji. Do aktów terrorystycznych miało dochodzić na terytorium Syrii i Iraku.

 

Oskarżonym grozi do 12 lat więzienia. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Białymstoku, który na razie nie wyznaczył terminu rozpoczęcia procesu. Od zatrzymania przez ABW na początku 2015 roku, Czeczeni są aresztowani; teraz trzem z nich sąd areszt przedłużył do połowy grudnia, czwartemu - do końca stycznia.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie