Błaszczak: ONZ i Unia Europejska są przesiąknięte poprawnością polityczną

Świat
Błaszczak: ONZ i Unia Europejska są przesiąknięte poprawnością polityczną
PAP/Jacek Turczyk

Komentując poniedziałkowy szczyt ONZ w sprawie uchodźców i migracji, minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak wyraził satysfakcję z uchwalonej tam deklaracji uczestniczących w nim państw, chociaż nie zobowiązuje ich ona do zmiany polityki w tym zakresie.

 Błaszczak, który wziął udział w obradach szczytu razem z prezydentem Andrzejem Dudą, w wywiadzie dla PAP i Polskiego Radia podkreślił, że w Nowojorskiej Deklaracji na rzecz Uchodźców i Migrantów uwzględniono racje krajów powołujących się w swej polityce imigracyjnej na względy bezpieczeństwa swoich obywateli - jak Polska.

 

- Jestem usatysfakcjonowany tym, że w tej deklaracji pojawiły się sformułowania nowe w porównaniu z poprzednimi. A więc dotyczące, na przykład, ochrony granic, dotyczące wspierania polityki powrotów (do kraju pochodzenia ), oraz sformułowanie mówiące o tym, że przy zarządzaniu polityką migracyjną należy kierować się względami bezpieczeństwa. To dla mnie jest przełom - powiedział minister.

 

"Zwykle aż ociekają od poprawności politycznej"

 

- I to jest w dużej mierze zasługa naszej dyplomacji, przy poparciu innych państw, że w deklaracjach, które zwykle aż ociekają od poprawności politycznej, takie sformułowania się znalazły - dodał.

Minister Błaszczak poinformował, że w czasie dyskusji na jednym z paneli na szczycie powiedział o konieczności uszczelniania granic.

 

- Zamiast systemu relokacji, a więc podziału imigrantów na poszczególne kraje unijne, który przyciąga kolejne fale imigrantów, my proponujemy uszczelnienie granic. Taką politykę, która zakończyła się sukcesem na początku lat 2000 w Australii - powiedział minister.

 

Przyznał, że wyrażone przez niego stanowisko Polski "nie jest popularne" wśród uczestników szczytu, ale zaznaczył, że popierają je m.in. Filipiny, a w Europie - państwa Grupy Wyszehradzkiej.

 

"Miejmy świadomość tego, że islamski terroryzm wciąż jest zagrożeniem"

 

- ONZ i Unia Europejska są przesiąknięte poprawnością polityczną, ale ja konsekwentnie proponuję zdrowy rozsądek, bo tylko w ten sposób możemy zapobiec tragediom - oświadczył.

 

Minister przypomniał w tym kontekście najnowszy atak terrorystyczny w Nowym Jorku, którego sprawcą okazał się imigrant z Afganistanu.

"Miejmy świadomość tego, że islamski terroryzm wciąż jest zagrożeniem” - powiedział.

 

"Kultura muzułmańska nie integruje się z kulturą europejską"

 

Błaszczak zwrócił uwagę, że w Polsce mieszka ogromna liczba imigrantów zza wschodniej granicy i integrują się oni bardzo dobrze w polskim społeczeństwie - inaczej niż imigranci z Bliskiego Wschodu i Afryki północnej w Europie zachodniej.

 

- Problem polega na tym, że muzułmanie na Zachodzie nie integrują się ze społecznościami, wśród których się osiedlili. Moim zadaniem jest wyciąganie wniosków z tych błędów, które kiedyś popełniono na zachodzie Europy i zapewnienie Polsce bezpieczeństwa - powiedział.

 

Minister przyznał, że bliska mu jest teoria Samuela Huntingtona o zderzeniu cywilizacji.

 

- Są pewne kultury, które się nie integrują. Kultura muzułmańska nie integruje się z kulturą europejską. Przecież samobójcy, którzy zabijają siebie i innych w imię swojej ideologii, są groźni. Wszystkie te ataki terrorystyczne we Francji, w Belgii, w Niemczech mają wspólny mianownik - są związane z ideologią, która zagraża bezpieczeństwu - powiedział.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze