80 proc. nastolatków jest stale w sieci

Technologie
80 proc. nastolatków jest stale w sieci
Pixabay.com

Głównie dzięki smartfonom 8 na 10 nastolatków cały czas jest on-line - wynika z badania "Nastolatki wobec internetu", przeprowadzonych na zlecenie instytutu badawczego NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). 70 proc. badanych komunikuje się ze znajomymi przez internet kilka razy dziennie.

Jak podkreśliła dr Agnieszka Wrońska z NASK, młodzież ceni przede wszystkim możliwość kontaktu z rówieśnikami, ale jednocześnie nie traci z tego powodu kontaktów w realnym świecie. - Niecałe 5 proc. badanych zadeklarowało, że rezygnuje ze spotkań z przyjaciółmi na rzecz korzystania z internetu – wyjaśniła.


Nie tylko rozrywka, ale też nauka


Młodzież korzysta z internetu głównie w celach rozrywkowych, ale jak zaznaczyła dr Wrońska, nie jest to ich jedyna aktywność. - 46,5 proc. badanych zadeklarowało, że codziennie korzysta z internetu dla poszerzenia swojej wiedzy związanej z hobby lub zainteresowaniami, 32,3 proc. do odrabiania lekcji, 27,1 proc. do poszerzania wiedzy potrzebnej do szkoły – tłumaczyła.


Wciąż rzadkie są konsultacje z nauczycielami przez internet. 53,5 proc. nie robi tego nigdy, 33 proc. kilka razy w roku.


Nastolatkowie dbają o prywatność w sieci


Ważne jest, że młodzież dba o ochronę swojej prywatności w sieci. Ograniczenie dostępu do swoich profili społecznościowych deklaruje 59,7 proc. nastolatków.


Jak podkreśliła dr Wrońska, młodzi ludzie mają do tego niezbędną wiedzę. Zaledwie 1,4 proc. nie wie jak korzystać z ustawień prywatności. - Jest jednak  zauważalna grupa – 18 proc. respondentów – która nie widzi potrzeby ograniczania dostępu – zaznacza dr Wrońska.


Pilotaż drugiej edycji badania "Nastolatki wobec internetu" został przeprowadzony w czerwcu 2016.

 

polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie