Policjanci obrażeni. Chcą ścigania producenta ubrań z napisem "Policja morduje"

Polska
Policjanci obrażeni. Chcą ścigania producenta ubrań z napisem "Policja morduje"
Polsat News
Policjanci są oburzeni obraźliwymi - ich zdaniem - napisami na ubraniach z Zawiercia.

Do katowickiej prokuratury wkrótce trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli firmy z Zawiercia (woj. śląskie), która produkuje koszulki i bluzy z napisami godzącymi w funkcjonariuszy. "Policja morduje", "Stop katom w niebieskich mundurach" - takie napisy umieszczone zostały na odzieży.

- Nie będziemy zgadzać się na to, by uliczne trolle odnosiły się z pogardą do funkcjonariuszy - powiedział w poniedziałek Rafał Jankowski z zarządu wojewódzkiego NSZZP w Katowicach. Policyjni związkowcy chcą, aby ścigany był zarówno producent, jak i sprzedawcy. Policjanci chcą również ścigać osoby ubrane w odzież z takimi napisami.

 

Było HWDP jest: "Policja morduje"

 

- Do tej pory spotykaliśmy takie napisy, jak "HWDP", które według noszących podobną odzież pozostawiały pole do różnych interpretacji. Teraz mamy do czynienia z napisami wprost godzącymi w prestiż i dobre imię policjantów - stwierdził Jankowski.

 

Na koszulkach i bluzach przedstawiono także policjantów z tarczami i stojącego przed nimi mężczyznę w kapturze. Na ubraniu jest napis: "Matka rodzi, ojciec wychowuje, szkoła uczy. Policja morduje. Stop katom w niebieskich mundurach".

 

Policja składa doniesienie w prokuraturze

 

W imieniu policjantów doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez producenta ubrań złoży adwokat Jerzy Feliks. - Mam wrażenie, że treść tych napisów wykracza daleko poza granice wolności słowa i swobody wypowiedzi - podkreślił prawnik.

 

Prokuratura ma zbadać, czy producent odzieży nie dopuścił się znieważenia funkcjonariuszy policji. Jak powiedział mec. Feliks, zawiadomienie zostanie przesłane jeszcze w poniedziałek, a najdalej we wtorek do Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

 

Jankowski zaznaczył, że jeśli nie uda się pociągnąć producenta do odpowiedzialności karnej związkowcy wytoczą mu sprawę cywilną. Policyjni związkowcy chcą też zachęcić policjantów z całej Polski, by podejmowali podobne działania i reagowali na napisy obrażające funkcjonariuszy.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie