Konferencja o prawach człowieka w Warszawie. Otworzył ją Waszczykowski. Steinmeier gościem

Polska
Konferencja o prawach człowieka w Warszawie. Otworzył ją Waszczykowski. Steinmeier gościem
PAP/Radek Pietruszka
W spotkaniu w Warszawie ma wziąć udział ponad 1300 przedstawicieli rządowych oraz działaczy na rzecz praw człowieka z 57 państw członkowskich OBWE.

Szefowie MSZ: Polski Witold Waszczykowski i Niemiec Frank Walter Steinmeier otworzyli w poniedziałek w Warszawie doroczną konferencję OBWE na temat praw człowieka. Szef polskiej dyplomacji apelował o podjęcie wysiłku na rzecz przestrzegania zasad Organizacji.

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęła się konferencja przeglądowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na temat praw człowieka. Spotkanie to jest organizowane przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) z siedzibą w Warszawie. Biuro to zajmuje się m.in. monitorowaniem procesów wyborczych w ramach OBWE.

 

W tym roku, według organizatorów, w spotkaniu w Warszawie ma wziąć udział ponad 1300 przedstawicieli rządowych oraz działaczy na rzecz praw człowieka z 57 państw członkowskich Organizacji.

 

Polskie biuro monitoruje rządy prawa...

 

Waszczykowski w wystąpieniu otwierającym konferencję przypomniał, że w tym roku przypada 25. rocznica ustanowienia w Warszawie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Jak mówił, Polska jest z tego faktu dumna i postrzega to jako dowód zaufania. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że biuro odgrywa kluczową rolę w takich obszarach jak monitorowanie wyborów i rządy prawa.

 

W ocenie Waszczykowskiego OBWE jest "odpowiednio wyposażone" w wymiarze politycznym i militarnym, aby podejmować wysiłki na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa. Szef MSZ podkreślił, że wszystkie państwa członkowskie OBWE powinny angażować się we wspólne 0wysiłki na rzecz realizacji istniejących zobowiązań. - Pilna jest potrzeba, byśmy poszli dalej, stawiając nawet drobne kroki - zaznaczył.

 

- Powinniśmy pamiętać, że przedłużające się konflikty oznaczają zagrożenie bezpieczeństwa dla całego rejonu OBWE, włączając w to stałe zagrożenie dla praw człowieka. W szczególności trwający konflikt na Ukrainie i wokół niej, wywołany przez silnego sąsiada, stale podaje w wątpliwość nasze wspólne bezpieczeństwo - mówił Waszczykowski. - Naszym zasadniczym celem powinno być wdrożenie trwałego rozwiązania opartego o prawo międzynarodowe i standardy OBWE - dodał.

 

Prawa człowieka zagrożone

 

Steinmeier podkreślał, że przestrzeganie praw człowieka nie stoi w sprzeczności z zapewnianiem bezpieczeństwa i stabilizacji, lecz wręcz przeciwnie: prawa człowieka stanowią ich podstawę. Ustanawiając Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, byliśmy przekonani, że bezpieczeństwo - mówił minister spraw zagranicznych Niemiec - jest ściśle połączone z prawami człowieka, tymczasem bezprecedensowe wyzwania ostatnich miesięcy pokazują, że to połączenie jest zagrożone.

 

- Trwały pokój nie może istnieć bez poszanowania praw człowieka - podkreślał Steinmeier. Mówił też o potrzebie znalezienia odpowiedzi na kryzys migracyjny. Jak zaznaczył, tym co powoduje, że ludzie opuszczają swoje domy i uciekają, jest naruszanie ich praw w ich krajach pochodzenia.

 

Po wystąpieniu Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że konferencja, w której biorą udział delegaci z kilkudziesięciu krajów Europy i Azji Środkowej, służy dzieleniu się spostrzeżeniami na temat ochrony praw człowieka. To spotkanie ekspertów, politycy biorą udział w ceremonii otwarcia, potem przeradza się ono w spotkanie ekspertów - dodał.

 

Polityczne, niewiążące deklaracje

 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest kontynuatorką Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE), której idea powstała w latach 60. ub. wieku. Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy. Działa ona w trzech wymiarach: bezpieczeństwa polityczno-wojskowego, ekonomiczno-środowiskowego i ludzkiego.

 

Deklaracje i decyzje podejmowane w ramach OBWE zapadają w oparciu o zasadę konsensusu, mają charakter polityczny i nie są prawnie wiążące.

 

Głównymi zadaniami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka są monitorowanie wyborów, szkolenia członków komisji wyborczych oraz obserwatorów krajowych i międzynarodowych, przegląd krajowych legislacji, pomoc w budowie instytucji demokratycznych, wzmacnianie niezależności mediów.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie