100 tys. ofiar dymu z pożarów w Indonezji

Technologie
100 tys. ofiar dymu z pożarów w Indonezji
Pixabay.com
Zdaniem naukowców dym spowodował przedwczesny zgon 100 tysięcy ludzi.

Około 100 tys. osób w Azji Południowo-Wschodniej mogło przedwcześnie umrzeć z powodu toksycznych oparów pochodzących z gigantycznych pożarów lasów, które szalały w ubiegłym roku w Indonezji - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu naukowców z amerykańskich uniwersytetów Columbia i Harvard.

Uczeni oszacowali liczbę przedwczesnych zgonów w Indonezji na 91,6 tys., w sąsiedniej Malezji na 6,5 tys. a w Singapurze na 2,2 tys.

 

Według oficjalnego bilansu w wyniku pożarów zginęło 19 osób. Jednak rządowa indonezyjska agencja ds. łagodzenia skutków katastrof informowała, że 43 mln Indonezyjczyków zostało wystawionych na skutki smogu, a pół miliona miało wskutek silnego zadymienia ostre infekcje dróg oddechowych.

 

Straszliwe żniwo dymu z pożarów

 

Autorzy badania, które zamieszczono w piśmie naukowym "Environmental Research Letters", korzystali z danych satelitarnych i symulacji komputerowych dotyczących skutków zdrowotnych, aby ustalić statystyczne prawdopodobieństwo przedwczesnych zgonów na skutek kontaktu z toksycznymi oparami.

 

"Jeśli nic się nie zmieni, śmiertelne opary będą co roku zbierały straszne żniwo" - ostrzegł Yugun Indradi z indonezyjskiego oddziału organizacji ekologicznej Greenpeace. "Brak natychmiastowych działań, aby powstrzymać liczbę ofiar śmiertelnych, byłby przestępstwem" - dodał.

 

Greenpeace uznał przeprowadzone badanie za rewolucyjne i ocenił, że opublikowany raport zawiera "ostrożne szacunki".

 

Pył przenika wprost do krwi

 

W badaniu naukowców z amerykańskich uniwersytetów wzięto pod uwagę jedynie skutki, jakie u osób dorosłych może wywoływać najbardziej szkodliwy dla zdrowia pył PM2,5. Zawiera on cząstki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Nie badano natomiast skutków u osób młodszych czy efektów innych toksyn, chociaż - według BBC - w czasie pożarów pojawiały się liczne doniesienia o śmierci noworodków.

 

Około 2,6 mln hektarów lasów tropikalnych i torfowisk spłonęło w 2015 roku w Indonezji w następstwie pożarów wywołanych głównie w celu nielegalnego zwiększenia powierzchni plantacji oleju palmowego, którego Indonezja jest największym producentem na świecie.

 

Smog w kilku krajach

 

Gęsty dym dotarł do kilku krajów Azji Południowo-Wschodniej i wywołał infekcje oddechowe u dziesiątków tysięcy osób. Podczas trwających kilka miesięcy pożarów zamykano szkoły i odwoływano loty.

 

Także w tym roku w Indonezji palą się lasy, głównie na wyspach Sumatra i Kalimantan, ale wydaje się, że skutki tych pożarów są o wiele mniejsze niż rok temu, przede wszystkim w związku z silnymi opadami, nietypowymi dla pory suchej.

 

PAP

hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze