Turyści zwiedzą Bramę Pyrzycką w Stargardzie

Kultura
Turyści zwiedzą Bramę Pyrzycką w Stargardzie
Google Maps
W Stargardzie znajduje sie unikatowy układ średniowiecznych murów z bramami i basztami.

Jeden z najcenniejszych zabytków w Stargardzie otwiera się dla zwiedzających. W XV wiecznej bramie, będącej częścią zachowanych do dziś autentycznych miejskich fortyfikacji będą odbywać się zajęcia miejscowego muzeum dla dzieci i dorosłych. To wielki powrót Muzeum Archeologiczno-Historycznego do tego miejsca. Średniowieczna brama była jego siedzibą do 1960 roku.

 

Średniowieczna Brama Pyrzycka to nowy obiekt w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie (woj. zachodniopomorskie). W XV-wiecznym budynku od października muzealnicy rozpoczną działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz wykłady historyczne dla dorosłych.

 

Muzeum wraca do średniowiecznej bramy

 

- Brama Pyrzycka to jeden z najcenniejszych stargardzkich zabytków, leżący w ciągu zachowanych murów obronnych - powiedziała Jolanta Aniszewska zastępca dyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie ds. naukowych. Według niej Jak dodała, obiekt od 2010 r. ma status pomnika historii.

 

- Możemy powiedzieć, że muzealnictwo w Stargardzie wraca do źródeł. To właśnie Brama Pyrzycka była pierwszą powojenną siedzibą tutejszego muzeum. W 1960 r. instytucja została przeniesiona do kamienic przy Rynku Staromiejskim - zaznacza.

 

 

Od początku października w obiekcie rozpocznie się działalność edukacyjna muzeum, skierowana zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych.

 

Nowe projekty i scenariusze

 

- Muzealnicy stworzyli specjalny wachlarz warsztatów i zajęć dla grup szkolnych, dedykowany temu obiektowi. Ale nasza działalność to nie tylko lekcje dla uczniów. To również escape roomy stworzone według projektów i scenariuszy naszych pracowników, z wątkami związanymi z historią miasta - wyjaśniła. Jak podkreśliła, "brama będzie tętniła życiem, zagości tu gwar, zabawa i nauka".

 

Aniszewska dodała, że warto zajrzeć do środka stargardzkiej Bramy Pyrzyckiej. - Bardzo wyraźnie zachowały się ślady przebudowy gmachu, zmiany w strukturze architektonicznej. Obiekt datowany na połowę XV w. był wielokrotnie niszczony w wyniku działań wojennych, a także trawiony licznymi pożarami - powiedziała dyrektor Aniszewska.

 

System murów z bramami i basztami

 

- Brama stanowi część wyjątkowego systemu murów obronnych w Stargardzie, na który składają się bramy, czatownie i baszty. Całość ma status pomnika historii. Miasto ma szczęście, gdyż zachowały się w całości trzy z czterech bram obronnych, będące częścią kompleksu fortyfikacyjnego - powiedziała Aniszewska.

 

- Brama Pyrzycka oraz Brama Wałowa zachowały się z całym kompleksem, czyli przedbramiem i barbakanem. W bardzo dobrym stanie jest Brama Portowa, zwana Młyńską. Czwarty obiekt, Brama Świętojańska, to zachowana część dawnego przedbramia - powiedziała Aniszewska.

 

Będą dalsze inwestycje

 

Wicedyrektor muzeum w Stargardzie nie wyklucza, że w przyszłości zajdzie potrzeba inwestycji w jego nowym obiekcie. - Oceniamy stan techniczny budynku. Już teraz myślimy o pozyskiwaniu źródeł finansowania na dodatkowe działania - dodała.

 

Brama Pyrzycka to nie jedyny obiekt zarządzany przez muzeum. Placówka obejmuje Odwach oraz sąsiadujące z nim dwie kamienice znajdujące się przy Rynku Staromiejskim, Basteje w ciągu murów obronnych oraz najwyższą w Polsce basztę obronną, zwaną Basztą Morze Czerwone.

 

PAP

 

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie