Pożar w PKN Orlen. Specjalna komisja zbada jego przyczyny

Polska
Pożar w PKN Orlen. Specjalna komisja zbada jego przyczyny
Zdjęcie ilustracyjne, fot. PKN Orlen

Do pożaru doszło w niedzielę nad ranem w trakcie remontu instalacji Olefin w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie). Jak zaznaczył płocki koncern, "powołano komisję, która ustali przyczyny zdarzenia", jednocześnie "o zaistniałej sytuacji poinformowano Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska". Spółka dodała, że nikt nie odniósł obrażeń, a zakład pracuje normalnie.

Według PKN Orlen w akcji gaszenia pożaru uczestniczyła zakładowa jednostka straży pożarnej, a na miejsce skierowano także, jako zabezpieczenie, jednostkę Państwowej Straży Pożarnej z Płocka.

 

Zakład główny PKN Orlen w Płocku to największy w kraju kompleks rafineryjno-petrochemiczny, należący do tzw. infrastruktury krytycznej.

 

Niewłaściwa eksploatacja

 

Instalacja Olefin służy do produkcji petrochemikaliów, etylenu i propylenu. W listopadzie 1994 roku doszło do poważnej jej awarii. Niewłaściwa eksploatacja przegrzewacza, jednego z najważniejszych urządzeń kompleksu, o wielkości budynku mieszkalnego, doprowadziła wówczas do pęknięcia rury i wydostania się pary wodnej, która zdmuchnęła płomień na palnikach gazu opałowego.

 

W efekcie powstała mieszanina wybuchowa, która eksplodowała i rozsadziła przegrzewacz. Eksplozja pary doprowadziła z kolei do zawalenia się komina o wysokości 55 metrów, który następnie uszkodził biegnące w pobliżu rurociągi. Powstał pożar, który gaszono przez trzy godziny. Straty powstałe w wyniku awarii oszacowano wtedy na ponad 9 mln zł. Instalacja ruszyła ponownie po remoncie w styczniu 1995 r.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie