Paweł Rabiej: "jestem gejem". Coming out jednego z liderów Nowoczesnej

Polska
Paweł Rabiej: "jestem gejem". Coming out jednego z liderów Nowoczesnej
Polsat News

Nigdy wcześniej publicznie Paweł Rabiej o swojej orientacji nie wspominał. Swój sekret wyznał dopiero podczas nagrania programu Beaty Lubeckiej "Pociąg do polityki". - Staram się tego nie eksponować, nie mówiłem o tym wcześniej - powiedział przed kamerą polityk Nowoczesnej.

Beata Lubecka zapytała swojego gościa, dlaczego wspiera ruchy LBGT.

 

"Jestem gejem"

 

- Jestem gejem, to jest jakiś element mojej tożsamości, ale wspieram ruchy LGBT także dlatego, że one dzisiaj walczą o ważne rzeczy, o równość, o to, żeby były w Polsce związki partnerskie - podkreślił Rabiej. - Ten fakt był dość znany od lat 90., kiedy pisaliśmy książkę o Mieczysławie Wachowskim, to był dość istotny wątek wokół książki – dodał. Podkreślił jednak, że publicznie wyznaje to po raz pierwszy.

 
Zaznaczył, że "nie jest tak, że ta moja tożsamość jest dla mnie jakaś dominująca". - To jest jakiś element mojego życia, ale nie wybijający się na pierwszy plan - zaznaczył.

 

Podkreślił, że mówienie o orientacji nie jest dla niego kłopotliwe. - Myślę, że jeśli ktoś chce się dowiedzieć, to może mnie spytać o to wprost. Myślę, że to nie jest taka część osobowości, której należy się wstydzić, ani którą należy przesadnie eksponować - powiedział.

 

Na paradzie równości od lat


Jak powiedział, wspierał ruchy LGBT dawniej i "to nie jest nowy rys mojej osobowości". - Byłem na Paradzie Równości dlatego, że byłem na niej przez wiele ostatnich lat. Dziwne byłoby, gdybym się na niej teraz nie pojawił - dodał.

 

- Nie jest tak, że wielkie nadzieje środowisk LGBT od razu przekładają się na jedną osobę, raczej widziałbym tutaj takie oczekiwanie, że Nowoczesna będzie stała na straży równości, że będzie się starała wprowadzić związki partnerskie do polskiego prawa, chociaż nie jest to taka rzecz, którą bardzo mocno wybijalibyśmy w naszym programie – powiedział Rabiej na pytanie Beaty Lubeckiej o to, czy po tym wyznaniu stanie się rzecznikiem środowisk LGBT.


"Lech Kaczyński był dla mnie inspirującą osobą"


Rabiej przypomniał także, że w 1993 r. miał "epizod" w Porozumieniu Centrum. - Pomagałem tej partii w kampanii wyborczej jako były dziennikarz. Postanowiłem zobaczyć, jak wygląda współpraca z partią polityczną. Było to doświadczenie rozczarowujące i frustrujące - zaznaczył.


- Lech Kaczyński naprawdę był dla mnie inspirującą osobą, dlatego że był mądry i ciepły, a to, co mówił, było niezwykle wyważone. Nigdy nie spotkałem się z jego strony z brakiem szacunku dla osób z przeszłości, z którymi się stykał. Jego wizja państwa dobrze zarządzanego była czymś, co imponowało. Myślę przede wszystkim, że to był dobry człowiek - powiedział Rabiej.

 
Paweł Rabiej jest dziennikarzem i publicystą. W 2015 r. był jednym z założycieli tworzonej przez Ryszarda Petru partii Nowoczesna. obecnie jest także jednym z jej liderów.

 

Cały program będzie można obejrzeć tutaj.

 

 

Polsat News

prz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie