Partia Putina i Miedwiediewa wygrała wybory w Rosji

Świat
Partia Putina i Miedwiediewa wygrała wybory w Rosji
PAP/EPA/Maxim Shipenkov
Na zdjęciu członkowie jednej z moskiewskich komisji wyborczych przystepuja do liczenia głosów.

Rządząca obecnie partia Jedna Rosja wygrała niedzielne wybory do niższej izby parlamentu, uzyskując 44,5 proc. głosów. Według badania exit poll do Dumy Państwowej wejdą też: Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji, Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej i Sprawiedliwa Rosja.

Według sondażu Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego znalazła się na drugim miejscu z 17,23 proc. głosów. Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) zdobyła 16,64 proc., a partia Sprawiedliwa Rosja - 6,49 proc.

 

Trwa liczenie głosów. Po przeliczeniu 11 procent głosów Centralna Komisja Wyborcza poinformowała, że proprezydencka Jedna Rosja zdobyła 46,16 proc. poparcia w niedzielnych wyborach do rosyjskiej Dumy Państwowej.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Dmitrij Miedwiediew, wyrazili w niedzielę zadowolenie z wyniku rządzącej partii Jedna Rosja w wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej.

 

- Dla Jednej Rosji, tak jak dla każdej partii, ważny jest rezultat. Rezultat jest dobry - powiedział Putin. Ocenił także, że wyniki wyborów świadczą o rosnącej dojrzałości politycznej Rosjan.

 

Miedwiediew podziękował obywatelom, którzy poszli do urn wyborczych. - Przy czym, znaczna część z nich zagłosowała na Jedną Rosję - zaznaczył. - Można śmiało powiedzieć, że nasza partia zwyciężyła - ocenił rosyjski premier.

 

Obaj politycy wypowiadali się w sztabie wyborczym Jednej Rosji w niedzielę wieczorem, po ogłoszeniu danych sondażu powyborczego, przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

 

Według danych z sondażu exit poll drugie miejsce, za rządzącą Jedną Rosją, zajęła w niedzielnych wyborach do Dumy Państwowej populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego, która uzyskała 15,3 proc. głosów.

 

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, kierowana przez Giennadija Ziuganowa, zdobyła 14,9 proc. głosów, a Socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja, której liderem jest Siergiej Mironow, miała poparcie na poziomie 8,1 proc.

 

Pozostałe partie nie przekroczyły pięcioprocentowego progu. Jednak exit poll daje 3,5 proc. głosów partii Jabłoko, jednemu z dwóch ugrupowań antykremlowskiej opozycji, które brały udział w wyborach. Trzyprocentowy wynik kwalifikuje partie polityczne do finansowania z budżetu państwa.

 

Wyniki sondażu powyborczego przeprowadzonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) podała telewizja Rossija po zakończeniu głosowania.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie