Awantura o miliard euro na autostrady. We Francji

Świat
Awantura o miliard euro na autostrady. We Francji
wikimedia.commons.org/Lionel Allorge
Na zdjęciu francuska autostrada A6. Rządowy plan przewiduje przebudowe co najmniej 50 węzłów drogowych.

Miliard euro kosztować ma modernizacja autostrad we Francji zapowiedziana w niedzielę w wywiadzie prasowym przez sekretarza stanu do spraw transportu Alaina Vidaliesa. W grę wchodzi przebudowa dotychczasowych węzłów drogowych i budowa nowych. Rząd podkreśla, że projekt leży w interesie regionów. Protestują kierowcy, którzy za to zapłacą. Prace mają być finansowane z podwyżek opłat za autostrady.

Rząd podkreśla, że realizacja planu stworzy 5 tys. miejsc pracy i leży w interesie regionów, natomiast władze lokalne skarżą się, że kasy są puste, a kierowcy twierdzą, że zamiast obiecanej obniżki będzie podwyżka opłat za autostrady.

 

Nowe, lepsze wezły drogowe

 

Modernizacja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Według Vidaliesa chodzi o przebudowę dotychczasowych i budowę nowych węzłów autostradowych. "Przestudiowaliśmy potrzeby regionów i już pracujemy nad 50 przeróbkami, ale lista nie jest zamknięta" - cytuje Vidaliesa "Journal du Dimanche".

 

Plan finansowany ma być przez podwyżki opłat za przejazd autostradami w latach 2018-2020 oraz przez władze samorządowe - regionalne i departamentalne. Niewielkie prace wykonają na swój koszt przedsiębiorstwa zarządzające autostradami na podstawie państwowej koncesji.

 

Regiony dowiedziały się z radia

 

"O planie, który podobno został już zatwierdzony przez prezydenta (Francois Hollande'a), dowiadujemy się z prasy. Kolejny raz władze państwowe pokazują, że drwią sobie z umów i obietnic" - powiedział w wywiadzie radiowym Philippe Rapeneau, wiceszef regionu Nord-Pas-de-Calais i dodał, że samorządy lokalne nie mają z czego płacić i nie mogą wprowadzać nowych podatków.

 

Prezes stowarzyszenia 40 Milionów Automobilistów, Daniel Quero, oburzył się w radiu France-Info na to, że „właścicieli samochodów, którzy płacą bardzo wysokie podatki państwowe, lokalne, bezpośrednie i pośrednie, kolejny raz uderzy się po kieszeni”.

 

Kierowcy nie chcą podwyżek

 

Przypomniał też, jak minister ochrony środowiska Segolene Royal, której podlega sekretarz stanu do spraw transportu, "napiętnowała nieuzasadnione podwyżki opłat i krociowe zarobki firm autostradowych".

 

W październiku 2014 roku Royal oskarżyła firmy autostradowe, że za przejazd biorą od użytkowników o 20 proc. za dużo i że 10 proc. powinny im zwrócić, a pozostałe 10 przeznaczyć na inwestycje w infrastrukturę. Jej propozycja pozostała bez echa.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie