12 mln zł dla 10 tys. syryjskich uchodźców

Polska
12 mln zł dla 10 tys. syryjskich uchodźców
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.: Reuters

Dzięki dotacji MSZ w wysokości 12 mln zł Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomoże 10 tys. syryjskich uchodźców w Libanie. Środki zostaną przeznaczone m.in. na schronienie oraz zapewnienie im podstawowej opieki medycznej - powiedział szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) dr Wojciech Wilk.

Od początku konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło ponad 3 mln osób, a najwięcej uchodźców przyjęły: Liban, Jordania i Turcja. Według szacunków Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) na terenie 4,5-milionowego Libanu mieszka przynajmniej 1 mln syryjskich uchodźców.

 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niesie pomoc w Libanie od 2012 r., zapewniając dach nad głową, zabezpieczenie przed zimą, dowóz dzieci do szkół oraz opiekę medyczną. - Jesteśmy jedyną polską humanitarną organizacją pozarządową oficjalnie zarejestrowaną w Libanie i współpracującą z UNHCR - podkreślił w dr Wilk.

 

Pomogli już 18 tys. uchodźców

 

Jak zaznacza ekspert, koszty utrzymania i integracji uchodźców w Unii Europejskiej są przynajmniej pięciokrotnie wyższe niż koszty pomocy uchodźcom w takich krajach jak Liban. Wartość programu kompleksowej pomocy humanitarnej w tym kraju finansowanego przez polski rząd to 12 mln zł: 4 mln zł w roku 2016 oraz 8 mln zł w roku 2017 - dodaje.

 

Z pomocy PCPM, finansowanej przez polski MSZ oraz Organizację Narodów Zjednoczonych, skorzystało od 2012 r. już 18 tys. uchodźców. - Teraz, dzięki nowym środkom przyznanym przez MSZ, zadbamy o schronienie dla uchodźców oraz podstawową opiekę medyczną. Działania obejmą również szkolenia strażackie, mające chronić mieszkańców nieformalnych obozowisk namiotowych przed pożarami, a także szkolenia zawodowe dla młodych Syryjczyków, by mogli włączyć się oni w odbudowę swojego kraju po wojnie - powiedział Wilk.

 

Dach nad głową i dopłaty do czynszu

 

Przywołał dane, z których wynika, że w północnym Libanie 62 proc. uchodźców syryjskich żyje poniżej granicy ubóstwa, a 25 proc. dotyka krańcowa bieda. - Większość Syryjczyków musi wynajmować mieszkania, piwnice, garaże i inne schronienia, za które miesięczny czynsz wynosi 200 dolarów lub więcej. Jeśli nie mają takich pieniędzy, grozi im eksmisja, wprost na ulicę - podkreślił ekspert.

 

- W zimie to niemal pewna śmierć dla ludzi, którzy już raz uciekali przed nią ze swojego kraju. Syryjczycy nie mogą legalnie pracować w obcym państwie. Żeby wynająć jakiekolwiek schronienie sprzedają kupony żywnościowe lub pożyczają pieniądze. To pogrąża ich w jeszcze większej biedzie. Pomoc humanitarna w postaci zapomóg pieniężnych, które uchodźcy dostają od PCPM ze środków polskiego MSZ, zapewni im dach nad głową oraz uchroni przed ubóstwem przez kolejny rok - powiedział Wilk.

 

Jak poinformował, dzięki wsparciu PCPM 7,5 tys. syryjskich uchodźców w północnym Libanie a także 1,8 tys. uchodźców, którzy znaleźli schronienie w chrześcijańskich dzielnicach Bejrutu, dostanie dopłaty do czynszu. - Dzięki temu, 5,4 tys. Libańczyków - mieszkańców miejscowości goszczących uchodźców z Syrii, skorzysta z dodatkowego dochodu dzięki wynajmowi mieszkań - powiedział Wilk.

 

Pomoc medyczna

 

Dotacja zostanie przeznaczona także na prowadzony od 2014 r. przez PCPM ośrodek zdrowia dla uchodźców syryjskich w miejscowości Bire, niosący pomoc medyczną dla ponad 4 tys. uchodźców z całego regionu Akkar na północy Libanu. - Prowadzimy także opiekę zdrowotną w obozowiskach namiotowych. Klinika mobilna PCPM dociera regularnie do 10 obozowisk namiotowych i 500 uchodźców - powiedział.

 

Część środków zasili program walki z pożarami w obozach namiotowych dla uchodźców. Polscy instruktorzy stworzą z mieszkańców tych obozów ochotnicze straże pożarne, by walczyć z pożarami namiotów, w których co rok ginie kilkadziesiąt osób - informuje PCPM.

 

Szkolenia zawodowe

 

Kolejnym elementem wsparcia będą szkolenia zawodowe dla młodych uchodźców, z których wielu na uchodźstwie jest już od pięciu lat. - Edukacja dzieci uchodźców syryjskich w Libanie kończy się w wieku 15 lat. Szkolenia zawodowe realizowane w centrum edukacyjnym, które będzie akredytowane u władz libańskich, pomogą młodzieży zyskać fach konieczny w odbudowie Syrii - podkreślił ekspert.

 

Jak przypomniał, kwestie dotyczące m.in. osiedlania się uchodźców w kraju bezpiecznym reguluje prawo międzynarodowe, w szczególności Konwencja Genewska z 1951 roku. Zgodnie z nią cudzoziemcowi nadaje się status uchodźcy, jeżeli na skutek uzasadnionej obawy przed prześladowaniem z powodu rasy, religii, narodowości, przekonań politycznych lub przynależności do określonej grupy społecznej nie może lub nie chce korzystać z ochrony własnego kraju. Choć Liban, podobnie jak inne kraje Bliskiego Wschodu, nie jest stroną tej konwencji to i tak przyjął na swoje terytorium i zapewnił bezpieczeństwo ponad 1 mln uciekinierów z sąsiedniej Syrii.

 

PCPM jest organizacją pożytku publicznego, udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej w Afryce, Azji Środkowej oraz w innych regionach świata. Specjalizuje się w niesieniu pomocy humanitarnej i rozwojowej w najtrudniejszych, zapalnych regionach świata. Organizacja pomaga ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Realizuje projekty pomocy humanitarnej i rozwojowej m.in. w Kenii, Etiopii, Autonomii Palestyńskiej, Gruzji oraz na Ukrainie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie