W Lizbonie będzie czyściej. "Śmieciami" można już płacić w sklepach

Świat
W Lizbonie będzie czyściej.  "Śmieciami" można już płacić w sklepach
pixabay/Granito

W lizbońskiej gminie Campolide wprowadzono do obiegu nową walutę o nazwie "śmieć". Zielonymi banknotami - otrzymywanymi w zamian za odpady - można zapłacić w placówkach handlowych i usługowych.

Dotychczas urząd gminy Campolide wprowadził do obrotu tylko banknoty o nominale 1 "śmiecia", zwanego po portugalsku "lixo". Otrzymali je mieszkańcy, którzy do specjalnie wyznaczonych przez gminę skupów dostarczyli odpady nadające się do recyklingu.

 

Jak poinformowała Alexandra Bernardo z urzędu gminy Campolide, wprowadzenie do obrotu banknotów "śmiecia" przygotowywane było od ponad roku.

 

- Długotrwałe wdrażanie naszej akcji wynikało z konieczności przekonania lokalnych przedsiębiorców do projektu. Dotychczas udało nam się zachęcić blisko 70 właścicieli placówek handlowych i usługowych. Wśród nich jest około 30 sklepów, a także restauracje, salony piękności oraz zakłady fryzjerskie - powiedziała Alexandra Bernardo.

 

Nowa waluta w Campolide stanowi równowartość 1 euro. Banknot o nominale 1 "śmiecia" można otrzymać po dostarczeniu do skupu jednego kilograma odpadów. Bez względu na ciężar przekazywanych śmieci ich właściciel nie może otrzymać więcej niż 20 euro miesięcznie.

 

Ułatwi sprzątanie stołecznej gminy

 

Wprowadzenie we wrześniu br. do obiegu nowej waluty ma ułatwić sprzątanie stołecznej gminy, w której - jak deklarują samorządowcy - panuje niska świadomość społeczna na temat recyklingu. Akcja ma stymulować mieszkańców do zbierania odpadów nadających się do ponownego użycia, takich jak papier, szkło oraz tworzywa sztuczne.

 

- Nasz projekt ma charakter symboliczny i służy nie tylko zwiększeniu dbałości mieszkańców Campolide o ochronę środowiska i czystość naszych ulic, lecz ma także zachęcać do zakupów w małych, tradycyjnych sklepach, których istnienie zostało w ostatnich latach zagrożone ekspansją super- i hipermarketów - dodała Bernardo.

 

Dotychczas władze Campolide wypuściły na lokalny rynek 3500 banknotów o nominale 1 "śmiecia". Zostały one zabezpieczone przed fałszerstwem znakiem wodnym z herbem stołecznej gminy.

 

Co miesiąc placówki będą przekazywać gminie Campolide "śmiecie" w zamian za równoważną sumę w euro.

 

 

 

 

Campolide nie jest jedynym samorządem w Lizbonie, w którym istnieje lokalna waluta. Podczas tegorocznej wiosny banknoty z wizerunkiem świętego Antoniego wypuścił urząd gminy Santo Antonio. Miejscowi urzędnicy rozdzielają je najbiedniejszym, którzy mogą za nie zrobić zakupy w jednym z lokalnych sklepów.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie