"Rosyjskie świnie, nie chcemy was tutaj". Ambasada Rosji w Kijowie ostrzelana fajerwerkami

Świat
"Rosyjskie świnie, nie chcemy was tutaj". Ambasada Rosji w Kijowie ostrzelana fajerwerkami
commons.wikimedia/Dmitry Karpezo CC BY-SA 3.0

Grupa zamaskowanych osób ostrzelała w nocy z piątku na sobotę fajerwerkami i obrzuciła racami siedzibę ambasady Rosji w Kijowie. Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman nazwał to zdarzenie "niedopuszczalnym chuligaństwem".

W wyniku napaści ambasada, która ze względu na konflikt ukraińsko-rosyjski od dłuższego czasu nie jest użytkowana, nie ucierpiała. Z nagrania, które opublikowała agencja Reutera wynika, że obecna na miejscu ukraińska ochrona placówki nie zareagowała na atak.

 

- Około godziny 1 w nocy nieznane osoby rzuciły na teren ambasady świecę dymną i ostrzelały jej budynek z wyrzutni fajerwerków. Strzały wymierzone były bezpośrednio w misję dyplomatyczną. Na szczęście nie doszło do zaprószenia ognia - poinformowała rosyjska ambasada w komunikacie, cytowanym przez agencję Interfax-Ukraina.

 

Napastnicy przyszli przed ambasadę z transparentem. - Rosyjskie świnie, nie chcemy was tutaj. Dziś fajerwerki - jutro będą Grady - głosił umieszczony na nim napis. Grad to nazwa radzieckiej wyrzutni rakietowej, która była używana w konflikcie na wschodzie Ukrainy.

 

Media podkreślają, że w momencie ataku przed ambasadą obecni byli fotografowie i kilka ekip telewizyjnych. Napisała o tym m.in. znana gazeta internetowa "Ukrainska Prawda".

 

- Jest to niedopuszczalne chuligaństwo. Stolica Ukrainy, Kijów, powinna dawać zupełnie inne wzory kultury. Uważam, że jest to drobny incydent, który nie potrzebuje komentarzy - odniósł się do zdarzenia premier Hrojsman.

 

PAP

az/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze