Wybili 64 proc. dzików. Myśliwi jednak strzelają

Biznes
Wybili 64 proc. dzików. Myśliwi jednak strzelają
Polsat News
Odstrzał dzików zrealizowano w 64 procentach.

Sanitarny odstrzał dzików został zintensyfikowany, zrealizowano go w 64 proc. - wynika z komunikatu resortu rolnictwa na temat piątkowego posiedzenia międzyresortowego zespołu ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że czwarte posiedzenie tego zespołu prowadził wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

 

20 ognisk zarazy

 

Podczas spotkania główny lekarz weterynarii Włodzimierz Skorupski omówił aktualną sytuację związaną z występowaniem Afrykańskiego Pomoru Świń u zwierząt. Ostatnie ognisko stwierdzono 9 września w gospodarstwie utrzymującym 63 świnie w powiecie łosickim na Podlasiu. "Było to 20. ognisko od stwierdzania pierwszego przypadku ASF u świń w Polsce" - napisano w komunikacie. Stwierdzono 14 ognisk w województwie podlaskim, 4 w lubelskim, a 2 w mazowieckim.

 

W czasie posiedzenia członkowie zespołu przedstawili informacje o realizacji działań zmierzających do ograniczenia szerzenia się ASF, podejmowane przez poszczególne resorty.

 

"Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ewa Lech przedstawiła działania legislacyjne w tym zakresie, które prowadzone są w resorcie rolnictwa. Podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Andrzej Konieczny poinformował o zintensyfikowaniu odstrzału sanitarnego dzików. Został on obecnie zrealizowany w 64 proc." - napisano.

 

7,5 tysiąca dzików do odstrzału

 

Wyjaśniono, że celem tego odstrzału jest zmniejszenie gęstości populacji dzika w pasie 50 km od wschodniej granicy Polski, do poziomu 0,5 osobnika na km2. Całkowita liczba dzików planowanych do odstrzału sanitarnego wynosi 7 tys. 468 w województwach: lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim.

 

Na początku września resort rolnictwa informował, że dzików w Polsce jest o 100 tysięcy za dużo. Decyzja o zwiększonym odstrzale zapadła podczas spotkania wiceministra środowiska Andrzeja Koniecznego z wiceministrem rolnictwa Rafałem Romanowskim oraz przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego Lechem Blochem. 1 września ministerstwo zleciło myśliwym i leśnikom zwiększony odstrzał na wschód od Wisły.

 

Wzmożone kontrole na targowiskach

 

"Służby nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także pozostające pod nadzorem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Zdrowia przeprowadziły od 13 sierpnia, na terenach objętych ograniczeniami i w strefach ochronnych ponad 2000 kontroli targowisk, środków transportu i zakładów gastronomicznych pod kątem przestrzegania stosownych przepisów" - wyjaśniono.

 

Ponadto, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował, że 13 września podczas posiedzenia Stałego Komitetu ds. Zdrowia Zwierząt, Bezpieczeństwa Żywności i Pasz w Brukseli, przegłosowano zmianę, która polega na wyłączeniu jednej z gmin w województwie podlaskim z obszaru objętego ograniczeniami i przeniesieniu jej do obszaru ochronnego. Spowoduje to złagodzenie wymogów przemieszczania świń z tej gminy. Decyzja ta wejdzie w życie po opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii Europejskiej.

 

Wykrycie wirusa ASF w gospodarstwie wiąże się z uśpieniem wszystkich zwierząt w danej hodowli oraz z ograniczeniami na obszarach je otaczających.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie