Przetrzymywany od 2 lat w chińskim więzieniu Kanadyjczyk wrócił do kraju

Świat
Przetrzymywany od 2 lat w chińskim więzieniu Kanadyjczyk wrócił do kraju
Flickr/Scazon/CC BY 2.0

Kanadyjczyk Kevin Garratt, aresztowany w 2014 pod zarzutem szpiegostwa, został deportowany z Chin i w czwartek powrócił do kraju, gdzie połączył się z rodziną - podały źródła w rządzie Kanady, Garratta skazano w Chinach przed tygodniem i wypuszczono za kaucją.

Samolot z Kanadyjczykiem na pokładzie wylądował w czwartek wieczorem w Vancouver, skąd pochodzi on i jego żona, Julia Dawn Garrat, którą również aresztowano w sierpniu 2014 r., ale wypuszczono po kilku tygodniach za kaucją i zezwolono na powrót do Kanady.

Dyplomatyczne zwycięstwo Trudeau


Uwolnienie Garratta było możliwe dzięki osobistej interwencji premiera Trudeau, który poruszył jego sprawę podczas rozmów dwustronnych z chińskimi władzami przy okazji szczytu G20 - nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską - w Hangczou w Chinach na początku września. "Jego szczęśliwy powrót do Kanady można uznać za dyplomatyczne zwycięstwo premiera Trudeau" - pisze w komentarzu agencja Reutera.


Sprawa Garratta zamroziła na dłuższy czas rozmowy na temat kanadyjsko-chińskiego porozumienia o wolnym handlu, na czym bardzo zależy Pekinowi, a mniej Ottawie - przypomina Reuters. Dodaje też, że premier Chin Li Keqiang ma złożyć oficjalną wizytę w Kanadzie w dniach 21-24 września, co również mogło mieć wpływ na szczęśliwy obrót w losach Kanadyjczyka.

 

Prowadzili popularną kawiarnię


Garratowie mieszkali w Chinach od 1984 roku. W 2008 roku założyli w mieście Dandong popularną kawiarnię. Wcześniej pracowali jako nauczyciele w południowych Chinach. Zatrzymano ich w regionie położonym blisko newralgicznej granicy z Koreą Północną.


Sklep i kawiarnia prowadzone przez parę były znane jako miejsce spotkań chrześcijan w całej północno-wschodniej prowincji Liaoning.


Chińskie prawo dotyczące tajemnic państwowych obejmuje informacje z bardzo rozległej sfery - od danych przemysłowych po dokładne daty urodzenia państwowych przywódców. W niektórych przypadkach za kradzież tajemnic państwowych grozi dożywocie lub kara śmierci. Informację można wstecznie zakwalifikować jako tajemnicę państwową.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie