Polska udostępniła za darmo mapy złóż. Jako pierwsze państwo na świecie

Biznes
Polska udostępniła za darmo mapy złóż. Jako pierwsze państwo na świecie
bazagis.pgi.gov.pl
Dostepne za darmo cyfrowe mapy geologiczne maja rozruszac gospodarkę.

Kilka tysięcy map geologicznych w wersji cyfrowej, które obejmują obszar całej Polski, zostało udostępnionych za darmo w internecie. Główny geolog kraju, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, poinformował, że to krok do rozkręcenia gospodarki.

W piątek na konferencji prasowej we Wrocławiu wiceminister środowiska, główny geolog kraju Mariusz Orion Jędrysek, darmowe udostępnienie zbiorów kartograficznych Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) ma służyć rozwojowi kraju i rozkręceniu gospodarki.

 

Ułatwienie dla samorządów 

 

- Przede wszystkim wójtowie i inne podmioty samorządowe, planując różne inwestycje, mogą dzięki tym mapom lepiej zarządzać na podległych im terenach. Również każdy obywatel, który zechce sprawdzić jakiś teren, działkę np. przed jej kupnem, ma dzięki temu ułatwione zadanie, bo może np. sprawdzić zagrożenia lud dostęp do wody - powiedział Jędrysek.

 

Wiceminister podkreślił, że darmowe udostępnienie map w internecie ma wymiar społeczny i rozwojowy.

 

- Nie ujawniamy na nich danych wrażliwych. Udostępniamy mapy, które są sprzedawane w wersji drukowanej. Obywatele już raz zapłacili za ich sporządzenie, dlatego uznałem, że ze względów społecznych ważne jest, by wszyscy mieli do nich łatwy dostęp. Świadomie rezygnujemy z dodatkowych dochodów, ale dzięki temu powinno się to przełożyć na rozkręcenie gospodarki i rozwój - powiedział Jędrysek.

 

Pięć tysięcy cyfrowych map

 

Jak podano, PIG-PIB na swojej stronie internetowej umieścił prawie pięć tysięcy map w wersji cyfrowej. Obejmują one obszar całej Polski, a arkusze map są dostępne poprzez internetową przeglądarkę Centralnej Bazy Danych Geologicznych oraz za pośrednictwem aplikacji GeoLog przeznaczonej dla urządzeń mobilnych.

 

Baza map jest w dalszym ciągu opracowywana i uaktualniana. Do 2020 r. mają być zakończone prace nad udostępnianą już tzw. Szczegółową Mapą Geologiczną Polski(SMGP), do 2022 r. będą w pełni gotowe mapy litogenetyczne (MLP). Już są dostępne w internecie kompletne mapy hydrogeologiczne (MHP) oraz mapy geośrodowiskowe (MGŚP).

 

Polacy pierwsi na świecie

 

Jak podano, nad mapami, które są bardzo dokładne, bo wykonano je w skali 1:50 000, pracowało ponad dwa tysiące geologów. Polska jest pierwszym na świecie krajem, który za darmo udostępnił taki geologiczny zbiór kartograficzny.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie