Oniryczne obrazy na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi

Kultura
Oniryczne obrazy na Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła w Łodzi
Light.Move.Festival/Piotr Kamionka
Iluminacje obiektów podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu

W magiczną krainę ze snu malowaną światłem przeobrazi się centrum Łodzi w trakcie tegorocznego Light.Move.Festival, który organizowany jest od 7 do 9 października. W programie m.in. mappingi, projekcje wielkoformatowe, instalacje i iluminacje. To jedna z największych tego typu imprez w Europie. W ubiegłym roku festiwalowe atrakcje przyciągnęły ponad pół miliona widzów

- W żadnym innym mieście architektoniczne iluminacje budynków nie są tworzone na tak dużą skalę. Zwiedzający zobaczą aż 55 specjalnie oświetlonych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej na odcinku od Placu Wolności do ulicy Roosevelta - podkreśliła pomysłodawczyni Festiwalu Beata Konieczniak z Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival.


Festiwal organizowany jest w Łodzi po raz szósty, ale po raz pierwszy będzie miał motyw przewodni - oniryzm. Na Placu Wolności francuski artysta Yves Moreaux stworzy wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe. Tematem mappingu będzie opowieść o pełnej przygód podróży, która odbywa się we śnie. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumieres.

 

Interaktywny mapping 2D/3D w konarach drzew


Świetlne atrakcje będą czekać na widzów także w parkach i ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Ulice Moniuszki i Tuwima oraz Sienkiewicza zamienią się w wielką galerię sztuki, a w parku Sienkiewicza podziwiać będzie można interaktywny mapping 2D/3D na koronach drzew.

 

Na dofinansowanie Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła - do roku 2019 - miasto Łódź przeznaczyło prawie 6 mln zł.

 

PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie