Nowy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego

Kultura
Nowy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego
Google Maps
Nowy dyrektor Muzeum Wojska Polskiego obejmie funkcję 19 września.

Od 19 września dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego będzie dr Adam Buława - poinformował w piątek wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski. Buława - historyk i radny PiS w warszawskiej dzielnicy Żoliborz - zastąpi na tym stanowisku prof. Zbigniewa Wawra.

Wiceszef MON przypomniał o wybuchu agresji ZSRS na Polskę w 1939 r. i nawiązał do zmiany na stanowisku szefa muzeum.

 

- Dzisiaj jest wigilia strasznych chwil sprzed 77 lat, ale dzisiaj jest również wigilia dnia, kiedy wygasa kadencja pana dyrektora Wawra na stanowisku dyrektora Muzeum Wojska Polskiego - powiedział polityk. - Jego następca to dr Adam Buława - powiedział Fałkowski w piątek podczas otwarcia wystawy o Jerzym Łojku w Muzeum Katyńskim w Warszawie. Jak dodał, dyrektorskie obowiązki w Muzeum Wojska Polskiego Buława obejmie od najbliższego poniedziałku - 19 września.

 

Wiceszef MON podziękował jednocześnie prof. Zbigniewowi Wawrowi za dotychczasową pracę. W ubiegłym tygodniu Wawer - znawca m.in. Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w tym II. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa i Bitwy pod Monte Cassino - został powołany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pełnomocnika ministra kultury przy "realizacji czynności związanych z połączeniem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzeniem państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

 

Adam Buława jest doktorem nauk historycznych, wykładowcą akademickim - adiunktem w Instytucie Nauk Historycznych na Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczy tam m.in. historii Polski w czasach zaborów i historii XIX w. - powszechnej, Polski i Kościoła. Jako radny PiS od 19 grudnia 2014 r. sprawuje funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Żoliborz. W samorządzie pracował m.in. w komisjach ekologii, spraw społecznych, kultury, edukacji i sportu, budżetowej. Był przewodniczącym Komisji Planowania Przestrzennego Rady Dzielnicy w kadencjach 2002-2006 i 2010-2014.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie