MSWiA: 496 tzw. przestępstw z nienawiści

Polska
MSWiA: 496 tzw. przestępstw z nienawiści
Polsat News
Szef MSWiA Mariusz Błaszczak

- Od stycznia do sierpnia tego roku w Polsce odnotowano 496 tzw. przestępstw z nienawiści. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. z ogólnej liczby ponad 500 tys. wszystkich przestępstw odnotowanych w tym czasie w naszym kraju - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

W 2015 r. odnotowano 794 tzw. przestępstwa z nienawiści, natomiast w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia odnotowano 496 tego typu przestępstw. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich przestępstw stwierdzonych w Polsce w tym roku - odnotowano ich ogółem 518 tys. MSWiA podkreśla, że bardzo ważny jest wzrost wykrywalności przestępstw w tej grupie. W tym roku wykrywalność wynosi ponad 46 proc. i jest najwyższa w ciągu ostatnich czterech lat (dla porównania w ubiegłym roku wykrywalność wynosiła 39,8 proc.).


- Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji prowadzi monitoring postępowań wszczętych i zakończonych dotyczących przestępstw popełnionych z nienawiści. Na podstawie prowadzonych analiz wdrażane są nowe rozwiązania dotyczące zwalczania tego rodzaju przestępstw - powiedział Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

 

Policja prowadzi monitoring internetu

 

Policja zapewnia, że prowadzi bieżący monitoring internetu w zakresie ujawniania "mowy nienawiści" w treściach zamieszczanych na portalach społecznościowych, forach internetowych, serwisach internetowych grup narodowościowych oraz innych stronach. - W przypadku ujawnienia przestępstwa "mowy nienawiści", prowadzone są dalsze czynności, zmierzające do ustalenia danych osobowych użytkowników odpowiedzialnych za ich propagowanie - podkreślił szef MSWiA.

 

Minister w sprawie przestępstw z nienawiści wypowiedział się po kilku głośnych sprawach opisywanych przez media. Chodzi m.in. o pobicie profesora historii Uniwersytetu Warszawskiego za to, że rozmawiał w tramwaju po niemiecku.

 

polsatnews.pl

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie