Klasztory dostaną pieniądze z budżetu. Na renowację i muzea

Kultura
Klasztory dostaną pieniądze z budżetu. Na renowację i muzea
Google Maps
Na zdjęciu klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie.

Umowy o dofinansowanie projektów zgłoszonych przez Klasztor Ojców Dominikanów w Lublinie, Klasztor Ojców Paulinów Jasna Góra w Częstochowie oraz Diecezję Kaliską zostały podpisane w piątek przez wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego. Uroczystość podpisania dokumentów odbyła się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Umowy podpisali o. Czesław Brud - administrator Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze, o. Grzegorz Kluz - przeor Klasztoru Ojców Dominikanów w Lublinie oraz ks. Rafał Kopis - ekonom Diecezji Kaliskiej.

 

Racjonalny podział pieniędzy z UE

 

- To efekt naszej pracy, polegającej na racjonalnym podziale środków europejskich. W tym roku trzy transze środków są przez nasze ministerstwo przekazywane do beneficjentów. W tym miesiącu finalizujemy pierwszą transzę; dwa następne konkursy są teraz realizowane. To ponad 200 mln zł w pierwszym etapie. Na 54 wnioski, jakie do nas dotarły, przekazaliśmy 18 dofinansowań - powiedział Gliński. - To dofinansowania większościowe, wkład własny jest znacznie mniejszy niż nasze dofinansowanie - powiedział podczas ceremonii wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

 

- To projekty nowoczesne, odnoszące się do naszego dziedzictwa kulturalnego, które jest tak pięknie strzeżone w obiektach sakralnych w Polsce - dodał minister.

 

Według szefa resortu kultury współczesne projekty kulturalne to nie tylko renowacja zabytków, możliwość odnowienia obiektów, ale także działalność ekspozycyjna, kulturalna, jaka jest z nimi związana. - To działalność, która obejmuje młode pokolenie, osoby wykluczone, ale także przeciętnego użytkownika kultury - zaznaczył. Gliński przypomniał, że środki, które zasilą projekty, pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury".

 

Jasna Góra odnowi się i pokaże skarby

 

Celem projektu o. Paulinów o nazwie "Narodowe Perły Klasztoru OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie - obrona kulturowego dziedzictwa europejskiego" jest rewitalizacja części zabytkowego obszaru klasztoru oraz rozwinięcie tam działalności edukacyjno-kulturalnej. Rewitalizacji poddane zostać mają Atrium, Sala Papieska i Kurtyna Wschodnia.

 

W ramach projektu zaplanowano również wymianę więźby dachowej na budynku Pokoi Królewskich i wymianę nawierzchni tarasu bastionu św. Rocha. Pozwoli to na otwarcie dodatkowych przestrzeni wystawienniczych, udostępnianych zwiedzającym; odbywać się w nich będą wystawy poświęcone m.in. historii Polski i papieżowi Janowi Pawłowi II. Całkowity koszt prac przekracza 20 milionów zł.; dofinansowanie z Unii to ponad 17 mln zł.

 

"Klasztor w sercu miasta"

 

Lubelscy Dominikanie zgłosili projekt "Klasztor w sercu miasta - renowacja Bazyliki Ojców Dominikanów w Lublinie". Projekt zakłada przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich, a także robot budowlanych przy Bazylice pw. św. Stanisława w Lublinie oraz konserwacji wybranych zabytków ruchomych wyposażenia wnętrza bazyliki.

 

Środki unijne - ponad 12 mln zł. - przeznaczone zostaną także na digitalizację części zbiorów. Doprowadzić to ma do powstania oferty kulturalno-edukacyjnej - prowadzenie lekcji historii sztuki dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "Renesans Lubelski" oraz "Druki o. Pawła Ruszla jako przykład wydawnictw XVII-wiecznych". Całkowity koszt projektu to 15,6 mln zł.

 

Trzeci z projektów, które otrzymały dofinansowanie to "Szlakiem zabytkowych kościołów obszaru Diecezji Kaliskiej - rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu", zgłoszony przez Diecezję Kaliską. Będą to prace renowacyjne i konserwatorskie, prowadzone w 17 kościołach drewnianych w tej diecezji.

 

Szlak sakralnych zabytków drewnianych

 

Celem prac jest stworzenie szlaku - także wirtualnego - oraz kompleksowego programu kulturalno-edukacyjnego, obejmującego m.in. organizację przez parafie, biorące udział w projekcie, Festiwalu Muzyki Organowej "Czas zatrzymany w drewnie" oraz cyklu spotkań pt. "Drewniana podróż do przeszłości". Całkowity koszt projektu przekracza 10 mln zł. Wkład unijny stanowi ponad 8,5 mln.

 

- Kultura w coraz większym stopniu staje się elementem rozwojowym. To już nie tylko inwestycja w długim okresie czasu, która ma zmieniaćświadomość, postawę, podnosić poziom aspiracji kulturowych, ale są to także inwestycje, rozpędzające gospodarkę. Współczesne zabytki, rewitalizacja miast, przemysły kreatywne - to są najbardziej dynamiczne elementy, napędzające gospodarkę - podkreślił Gliński.

 

Jego zdaniem "nie ma przemysłu turystycznego, a także innych wielu innych działów gospodarki, bez zrewitalizowanej przestrzeni materialnej, zabytkowej, bez inwestowania w zabytki i bez projektów interaktywnych, które wychodzą do ludzi". - Te 18 pierwszych wniosków to bardzo różnorodne projekty. Obrazuje to różnorodność polskiej kultury i różnorodność potrzeb - zauważył Gliński. - Tych środków jest wciąż za mało w stosunku do potrzeb, ale udało nam się w przyszłym budżecie zwiększyć pulę na zabytki o 20 mln. Będziemy starali się co roku tę pulę zwiększać - zapowiedział.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie