Starsi internauci nie wiedzą, gdzie zgłosić pedofilię w sieci

Polska
Starsi internauci nie wiedzą, gdzie zgłosić pedofilię w sieci
dyzurnet.pl
Celem kampanii "Możesz pomóc- reaguj, zgłoś!" jest zwrócenie uwagi na problem skutków, jakie niosą dla ofiar umieszczone w Internecie materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci.

Kampania społeczna dyżurnet.pl, punktu kontaktowego, który przyjmuje informacje o nielegalnych treściach w internecie, ma zwrócić uwagę na to, że przez publikacje w sieci materiałów pedofilskich, ich ofiary są wtórnie krzywdzone. Aby powstrzymać ten proces i zatrzymać sprawców, należy takie treści zgłaszać. Ale tylko 2 procent dojrzałych użytkowników sieci wiedziało, gdzie należy to zrobić.

Rusza kampania społeczna dyżurnet.pl, działającego przy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) punktu kontaktowego przyjmującego zgłoszenia o nielegalnych treściach pojawiających się w internecie. Akcję promuje spot reklamowy, dostępny m.in. w serwisie YouTube.

 

  

Kampania została objęta patronatami Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

Powtórna krzywda w sieci

 

Cel to zwrócenie uwagi na skutki, które niosą dla ofiar pedofilów zamieszczane przez nich w internecie zdjęcia lub filmy. Specjaliści zwracają uwagę na to, że udokumentowanie momentu seksualnej przemocy, jak i późniejsze jej upublicznienie, pogłębia traumę ofiary. Wtórna wiktymizacja, czyli ponowne przeżywanie krzywdy i stawanie się ofiarą kolejnego przestępstwa, będąca skutkiem publikacji i rozpowszechniania takich materiałów, utrudnia dziecku uporanie się z negatywnymi konsekwencjami seksualnej przemocy oraz naraża je na dodatkowy, bardzo poważny stres.

 

Specjaliści podają przykład - materiały mogą oglądać ludzie z całego świata, ale może je obejrzeć sąsiad, który zna dziecko.

 

Z tego względu tak ważne jest przekazywanie informacji o obecności nielegalnych materiałów do Dyżurnet.pl, który, podobnie jak inne zespoły na świecie, podejmuje działania zmierzające do usunięcia nielegalnych treści z sieci.

 

- Bezpieczny i przyjazny Internet to wspólna odpowiedzialność wszystkich użytkowników - powiedział Wojciech Kamieniecki, dyrektor instytutu badawczego NASK, prowadzącego punkt kontaktowy Dyżurnet.pl. - Szczególnie aktywnie musimy przeciwdziałać rozpowszechnianiu materiałów, powodujących ogromną krzywdę dzieci. NASK, jako instytucja specjalizująca się w bezpieczeństwie sieci, wielką wagę przykłada do projektów edukacyjnych i informacyjnych w tym obszarze, a ponad dziesięcioletnie doświadczenia zespołu Dyżurnet.pl potwierdzają, że w tej pracy możemy liczyć na wiele instytucji i zwykłych użytkowników - podkreślił Kamieniecki.

 

Niepokojące badania. Niewiedza dorosłych

 

Badania przeprowadzone na zlecenie dyżurnet.pl dały niepokojące wyniki. Przeprowadzono je na reprezentatywnej próbie internautów w wieku od 18 do 65 lat.

 

35 procent badanych przyznało, że natrafiło w sieci na materiały przedstawiające seksualne wykorzystywanie dzieci. Z tej grupy 37 proc. (13 procent ogólnej liczby zapytanych) zadeklarowało, że za każdym razem, gdy napotkało takie niedozwolone treści, podejmowało działania mające na celu usunięcie takich treści z sieci. Tylko 4 procent wszystkich badanych zdecydowanie stwierdziło, że nigdy na takie treści nie reaguje.

 

Niepokojące jest jednak to, że w grupie badanych w wieku od 40 do 59 lat, czyli w wieku rodziców bądź nawet dziadków dzieci i nastolatków tylko 2 procent osób wiedziało, gdzie należy zgłaszać treści przedstawiające wykorzystywanie seksualne nieletnich, aby mogły być skutecznie i szybko usunięte z internetu.

 

Internauci na ogół słyszeli jednak o zjawisku nielegalnych treści. Aż 90 procent badanych zgodnie twierdziło, że pedofilia w sieci stanowi istotny problem. Tylko pół procenta zapytanych stwierdziło, że takie materiały nie są żadnym problemem.

 

 

Zgłoś pedofilię w sieci do dyżurnet.pl

 

Dyżurnet.pl, funkcjonujący w instytucie badawczym NASK, to jedyny w Polsce zespół zbierający informacje o publikowanych w internecie treściach zabronionych prawem - przede wszystkim przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. Zespół zajmuje się m.in. działaniami mającymi na celu usunięcie tych materiałów z sieci.

 

Internauci mogą zgłaszać się anonimowo do dyżurnet.pl zawsze, gdy natrafią w sieci na niepokojące treści. Można to zrobić bez podawania personaliów bądź innej identyfikacji za pomocą formularza, na stronie https://dyzurnet.pl/formularz.html lub kontaktując się z zespołem telefonicznie pod numerem 801 615005. Można także wysłać e-mail na adres dyzurnet@dyzurnet.pl.

 

Według polskiego prawa, osoba, która produkuje, posiada albo rozpowszechnia treści pornograficzne z udziałem małoletniego podlega karze więzienia od lat 2 do 12.

 

Międzynarodowa sieć walki z pedofilią

 

Dyżurnet.pl należy do międzynarodowej sieci INHOPE, która zrzesza 51 zespołów interwencyjnych, działających w 45 krajach. Internauci mogą do nich anonimowo zgłaszać napotkane w sieci nadużycia. Zespoły te sprawdzają, czy doszło do przestępstwa i kierują sprawy do organów ścigania lub kontaktują się z administratorami serwisów. Przekazują też sobie wzajemnie informacje, co pozwala działać wtedy, gdy internauta napotyka szkodliwe lub nielegalne treści umieszczone na serwerze za granicą.

 

Zespół Dyżurnet.pl funkcjonuje od 2005 roku. W tym czasie przeanalizował ponad 60 tysięcy zgłoszeń przesłanych przez użytkowników internetu, instytucji oraz innych zespołów reagujących na obecność nielegalnych treści w sieci.

 

polsatnews.pl

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie