Putin wezwał rodaków do głosowania w wyborach parlamentarnych

Świat
Putin wezwał rodaków do głosowania w wyborach parlamentarnych
PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV /SPUTNIK/ KREMLIN POOL

Prezydent Władimir Putin wezwał w czwartek Rosjan, by poszli do urn w niedzielę, dniu wyborów do Dumy Państwowej i "głosowali na Rosję". Przypomniał, że tego dnia odbędą się też w wielu regionach wybory do lokalnych władz ustawodawczych i wykonawczych.

- Apeluję o przyjście do lokali wyborczych i głosowanie, wyrażenie swego stanowiska - powiedział Putin w krótkim orędziu transmitowanym przez telewizję. Nazwał głosowanie "przejawieniem szczerych uczuć wobec kraju".

 

- Bez względu na to, jakie wyznajemy poglądy polityczne, udział w głosowaniu to powinność obywatelska każdego z nas - podkreślił.

 

Szef państwa ocenił, że wszystkim uczestnikom kampanii wyborczej stworzono równe warunki do sprawiedliwej i otwartej konkurencji. Apel zakończył słowami: "Dokonajcie swojego wyboru, głosujcie na Rosję".

 

Po wyborach bez większych zmian

 

W niedzielnych wyborach, które odbędą się według systemu mieszanego (225 deputowanych z list partyjnych i 225 z okręgów jednomandatowych), bierze udział 14 partii. Politolodzy prognozują zachowanie dotychczasowego czteropartyjnego układu w parlamencie z dominacją rządzącej partii Jedna Rosja. W kampanii prezentuje się ona jako "partia prezydenta".

 

Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Ełła Pamfiłowa zapewniła w czwartek, że CKW zależy na "maksymalnie wysokiej" frekwencji w wyborach. Podkreśliła, że wysoka frekwencja pomaga minimalizować nadużycia. - Im wyższa frekwencja, tym mniej może być fałszerstw - wskazała szefowa CKW.

 

PAP

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze