Błaszczak: przestępstwa z nienawiści są bardzo rzadkie

Polska
Błaszczak: przestępstwa z nienawiści są bardzo rzadkie
Polsat News

Z policyjnych danych wynika, że przestępstwa z nienawiści stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich odnotowywanych przestępstw; ich wykrywalność wynosi ponad 46 proc. i jest najwyższa w ciągu ostatnich czterech lat - poinformował w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak.

 

- Od stycznia do sierpnia tego roku w Polsce odnotowano 496 tzw. przestępstw z nienawiści. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. z ogólnej liczby ponad 500 tys. wszystkich przestępstw odnotowanych w tym czasie w naszym kraju - poinformował minister Mariusz Błaszczak, cytowany w komunikacie resortu.

 

Jak podano, w 2015 roku odnotowano 794 tzw. przestępstwa z nienawiści, natomiast w 2016 roku od stycznia do sierpnia - 496. Przestępstwa te stanowią zaledwie 0,1 proc. wszystkich przestępstw, których odnotowano ogółem 518 tys.

 

Podkreślono, że wykrywalność w tej grupie wynosi ponad 46 proc. i jest najwyższa w ciągu ostatnich czterech lat (w ubiegłym roku było to 39,8 proc.).

 

Funkcjonuje specjalny system

 

Resort informuje także, że działa Policyjna Platforma Przeciw Nienawiści, która ma integrować działania i wymianę dobrych praktyk między różnymi środowiskami. Powołano również sieć policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka - to pełnomocnik komendanta głównego policji, jego odpowiednicy w Komendzie Stołecznej Policji oraz komendach wojewódzkich, Centralnym Biurze Śledczym Policji i szkołach policji. Pełnomocnicy zajmują się ochroną praw człowieka, realizacją zadań równego traktowania oraz przestrzeganiem zasad etyki zawodowej przez funkcjonariuszy. Wśród zadań pełnomocników znajdują się m.in. problemy związane z zapobieganiem i zwalczaniem przestępstw z nienawiści; pełnią oni również rolę "oficerów środowiskowych" ds. kontaktów z mniejszościami.

 

Podkreślono również, że Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji prowadzi monitoring postępowań wszczętych i zakończonych dotyczących przestępstw popełnionych z nienawiści; w każdej komendzie wojewódzkiej oraz w Komendzie Stołecznej Policji wyznaczono koordynatorów wspomagających zwalczanie przestępstw z nienawiści.

 

- Dziś słyszymy o pojedynczych incydentach, którymi oczywiście zajmuje się policja. Ale nie pamiętamy, że w październiku 2010 r. doszło do morderstwa z nienawiści w Łodzi. 62-latek z Częstochowy zastrzelił wtedy Marka Rosiaka, asystenta europosła PiS oraz ciężko zranił nożem inną osobę - stwierdził szef MSWiA.

 

Nikt nie jest anonimowy w sieci

 

Minister Błaszczak podkreślił, że policja prowadzi bieżący monitoring internetu w zakresie ujawniania 'mowy nienawiści" w treściach zamieszczanych na portalach społecznościowych, forach internetowych, serwisach internetowych grup narodowościowych oraz innych stronach. We wszystkich komendach wojewódzkich utworzono komórki organizacyjne do walki z cyberprzestępczością, które również stale monitorują kwestie związane z "mową nienawiści" - zaznaczono w komunikacie.

 

PAP

 

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie