15 września - Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniaku. To nie wyrok

Technologie
15 września - Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniaku. To nie wyrok
Flickr.com/Ed Uthman/(CC BY 2.0)
Chłoniaki można dziś skutecznie leczyć. Warunkiem jest wczesne wykrycie.

Organizatorzy Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniaku, obchodzonego od 7 lat ostrzegają: objawy choroby przypominają zwykłe przeziębienie. Powiększone węzły chłonne, nocne poty, spadek masy ciała i swędzenie całego ciała, to moze być nowotwór. To m.in. dlatego zwykle choroba wykrywana jest w zaawansowanym stadium.

Chłoniaki to nowotwory układu odpornościowego. Są to jedne z najczęstszych nowotworów złośliwych. 80 proc. przypadków to tzw. chłoniaki nieziarnicze, na które zapadają zazwyczaj dorośli w wieku od 40 do 60 lat. U osób wchodzących w dorosłość i u ludzi starszych występuje najczęściej ziarnica złośliwa, czyli tzw. chłoniak Hodgkina.

 

Tysiące przypadków nowotworu

 

W Polsce lekarze rozpoznają około 7,5 tys. przypadków chłoniaka nieziarniczego rocznie. Na świecie łącznie choruje 1 mln osób, a 200 tysięcy umiera. Nieleczony nowotwór chłoniak nieziarniczy rozlany z dużych komórek B powoduje zwykle śmierć chorego po kilku lub kilkunastu miesiącach. Leczenie nowoczesnymi lekami przedłuża życie. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby i chemioterapia niejednokrotnie prowadzi do wyleczenia pacjenta.

 

 

Chłoniak łatwo pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Dlatego nowotwór ten rozpoznawany jest zazwyczaj w stadium zaawansowanym. Niepokój powinny budzić powiększone węzły chłonne na szyi, pod pachami i w pachwinach, osłabienie, chudnięcie, podwyższona bez wyraźnej przyczyny temperatura, obfite nocne poty, utrzymujący się długo kaszel i uporczywe swędzenie skóry. U chorych na ten nowotwór występują często twarde węzły chłonne, które nie bolą.

 

Trzeba nabrać podejrzeń

 

- Jeśli utrzymują się one dłużej niż trzy tygodnie, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wywiadu oraz badania fizykalnego jest w stanie ocenić, czy objawy są na tyle niepokojące, że mogą nasuwać podejrzenie choroby nowotworowej. W razie potrzeby lekarz POZ powinien chorego pokierować na dalszą diagnostykę - powiedziała dr Anna Dąbrowska z Centrum Onkologii w Warszawie.

 

Dzięki postępowi medycyny, skuteczność leczenia tych nowotworów wzrosła w ostatnich pięciu dekadach o 50 proc. Część chłoniaków (nawet najbardziej agresywnych) można już wyleczyć, a niektóre, choć nieuleczalne, stały się chorobą przewlekłą, z którą pacjent może żyć wiele lat.

 

Kampania pomoże w rozpoznawaniu

 

Aby zmienić sposób postrzegania chłoniaków, jako nowotworów nieuleczalnych, w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach, ruszyła kampania edukacyjno-społeczna pt. "Chłoniak to diagnoza, nie wyrok".

 

Jednym z jej elementów jest prezentacja na ekranach warszawskiego kina Femina spotu, który informuje o objawach chłoniaków i o powszechnie funkcjonujących mitach na temat tych nowotworów. W ramach kampanii, do każdego biletu na seans filmowy dołączona zostanie ulotka informacyjna.

 

 

 

Spot obejrzą również - na specjalnych ekranach - pasażerowie komunikacji miejskiej w Krakowie i Warszawie. Od 13 do 19 września kampania będzie też gościć w internecie.

 

Dzień wiedzy na całym świecie

 

Pomysł utworzenia Dnia Wiedzy o Chłoniaku (World Lymphoma Awareness Day) powstał w Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji, która skupia organizacje pacjentów z całego świata. W Polsce w obchody angażują się m.in. Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki Sowie Oczy i Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki Przebiśnieg, które powstało przy Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

 

polsatnews.pl, PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie