Steven Seagal coraz bliżej przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa

Świat
Steven Seagal coraz bliżej przyjęcia rosyjskiego obywatelstwa
stevenseagal.com

- Myślę, że obywatelstwo rosyjskie jest gdzieś na horyzoncie. Naprawdę chciałbym kilka miesięcy w roku spędzić z przyjaciółmi w Rosji, z ludźmi, którzy mnie kochają i na mnie czekają - powiedział słynny amerykański aktor. Seagal, który w środę przyleciał na Sachalin, od lat chwali się przyjaźnią z Władimirem Putinem, którego nazywa "jednym z największych żyjących przywódców politycznych świata".

Gwiazdę Hollywood przywitały na płycie lotniska dziewczęta ubrane w miejscowe stroje ludowe. Poczęstowały go chlebem i czerwonym kawiorem.

 

Seagal przyjechał na wyspę na zaproszenie gubernatora regionu Olega Kożemiaka. Jest gościem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Koniec świata". Pozostanie na Sachalinie do soboty, 17 września. Pytany przez dziennikarzy o program pobytu odpowiedział, że go nie zna i zdaje się na organizatorów wizyty.

 

Powiedział też, że Sachalin ma duży potencjał gospodarczy a bliskie sąsiedztwo Japonii może przyciągać biznes. 

 

Pupil dyktatorów

 

W sierpniu Seagal odwiedził Białoruś, gdzie spotkał się z prezydentem tego kraju Aleksandrem Łukaszenką. Gwiazdor przyleciał do Mińska, w związku z rozpoczęciem współpracy z białoruską firmą produkującą gry komputerowe.

 

Światowe media obiegły wówczas zdjęcia aktora, którego Łukaszenka karmi obranymi przez siebie marchewkami oraz pozującego z arbuzami z lokalnych upraw.

 

W 2013 r. Seagal spotkał się z przywódcą Republiki Czeczeńskiej Ramzanem Kadyrowem. Krytykowany przez amerykańskie media, że  utrzymuje kontakty z dyktatorem oskarżanym o łamanie praw człowieka, mówił: "Takie pogłoski krążą o każdym prezydencie, jakiego znam. A znam ich wielu". 

 

Ma zakaz wjazdu na Ukrainę

 

Aktor krytykuje politykę USA wobec Putina po inwazji na Krym. Ze swoim zespołem zagrał nawet koncert w okupowanym przez Rosjan ukraińskim Sewastopolu.

 

Z tego m.in. powodu na wniosek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) otrzymał 5-letni zakaz wjazdu na terytorium Ukrainy.

 

Sam Seagal twierdzi, że jego rodzina pochodzi z Rosji i dopiero jego dziadek w połowie XX wieku wyjechał do USA.

 

Obywatel Serbii 

 

W styczniu Seagal otrzymał obywatelstwo Serbii. Władze tego kraju zaproponowały aktorowi specjalizującemu się we wschodnich sztukach walki, zwłaszcza w aikido, aby szkolił w nich serbskie siły specjalne.

 

Kilka lat temu inny znany aktor Francuz Gerard Depardieu zapałał miłością do Rosji i Putina, W styczniu 2013 roku przyjął rosyjskie obywatelstwo, nawet odebrał osobiście rosyjski paszport z rąk Putina w jego rezydencji w Soczi. Po niespełna dwóch latach sprzedał jednak mieszkanie w Sarańsku i przeprowadził się do Belgii.

 

interfax.ru, kresy.pl

dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze