Sejm powołał nowego szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Polska
Sejm powołał nowego szefa Urzędu Komunikacji Elektronicznej
Polsat News

Sejm powołał w środę Marcina Cichego na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. - Marcin Cichy daje gwarancję realizacji strategicznych celów rządu oraz dbałości o interesy konsumentów - powiedziała przed głosowaniem minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Za wyborem Cichego na pięcioletnią kadencję głosowało 293 posłów, przeciw było 117, a 19 wstrzymało się od głosu.

 

Zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym prezesa UKE powołuje i odwołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek prezesa Rady Ministrów. W lipcu przed końcem kadencji z tego stanowiska odwołana została Magdalena Gaj. Wnioskowała o to premier Beata Szydło w związku z rezygnacją Gaj.

 

Pochwały od minister

 

- Powołanie Marcina Cichego na to stanowisko daje w kolejnych 5 latach kadencji gwarancję realizacji strategicznych celów rządu, zrównoważonego rozwoju rynku telekomunikacyjnego, zdynamizowania inwestycji infrastrukturalnych, realizacji założeń europejskiej agendy cyfrowej oraz dbałości o interesy konsumentów, w tym dostępu do nowoczesnych technologii w odpowiedniej jakości i cenie - powiedziała Streżyńska.

 

- Przedstawiając kandydaturę Cichego na prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, kieruję się priorytetami rządu w obszarze telekomunikacji, do których należą przede wszystkim interesy konsumentów, użytkowników oraz rozwój infrastruktury i usług szerokopasmowych - dodała.

 

Streżyńska wskazała, że Cichy jest autorem m.in. stosowanej do dziś przez UKE metodyki oceny cen detalicznych, a także współtworzył metodykę badań konsumenckich, według której są przeprowadzane co roku badania preferencji i oczekiwań użytkowników usług telekomunikacyjnych.

 

- Jako absolwent Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowych studiów analitycznych w Szkole Głównej Handlowej pan Marcin Cichy posiada odpowiednie przygotowanie merytoryczne, a również wiedzę, która wspiera jedenastoletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach eksperckich i zarządczych zdobywane przede wszystkim w administracji publicznej, jak również w sektorze prywatnym - wskazała szefowa resortu cyfryzacji.

 

Priorytet: sprawy konsumenckie

 

Zaznaczyła, że Cichy nieprzerwanie od 2005 r. zajmuje się sprawami z zakresu polityki regulacyjnej dotyczącej rynku telekomunikacyjnego, a także współtworzył rozwiązania dotyczące międzynarodowego roamingu obniżającego "koszty rozmów międzynarodowych dla Polaków przebywających w podróży lub pracujących zagranicą". 

 

- Tworzył i opiniował akty prawne oraz dokumenty strategiczne w obszarze komunikacji i społeczeństwa informacyjnego - dodała.

 

- W swojej dotychczasowej pracy identyfikował i oceniał problemy konsumentów usług telekomunikacyjnych, a potem wdrażał dedykowane im rozwiązania regulacyjne. Mam, więc nadzieję, że sprawy konsumenckie po czterech latach przerwy ponownie staną się priorytetem UKE - powiedziała Streżyńska.

 

Jak wskazała, Cichy "doskonale rozumie problematykę budowy szybkich sieci łączności elektronicznej”, bo pracując w sektorze prywatnym zdobył doświadczenie związane z realizacją projektów infrastrukturalnych.

 

Uproszczenie umów

 

- Wszystkie głosy w dyskusji i opinie zarówno w zakresie doświadczenia, kompetencji i planów pana Marcina Cichego były pozytywne - powiedziała sprawozdawczyni komisji cyfryzacji Barbara Bubula (PiS).

 

Występując w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu komisji cyfryzacji, Cichy powiedział, że wyzwania, jakie stoją przed UKE, to sprawy konsumenckie, stymulowanie inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, poprawa efektywności działania. - Zadania, jakie stoją przed prezesem UKE to także ochrona i zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów korzystających z sieci, ochrona najmłodszych użytkowników sieci przed treściami niedozwolonymi. Także prowadzenie polityki prokonsumenckiej, w tym m.in. uproszczenie umów - powiedział wówczas Cichy.

 

Zapowiedział także zmiany w prawie telekomunikacyjnym, wsparcie dla przedsiębiorców m.in. przez zmianę podejścia sektora finansów do inwestycji szerokopasmowych. Według Cichego UKE musi także rozwijać nowe kompetencje służące wspieraniu cyfrowej tożsamości obywateli. - Mam na myśli m.in. usługi identyfikacji elektronicznej - dodał.

 

Marcin Cichy jest absolwentem m.in. Wydziału Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej i podyplomowych studiów w zakresie Analiz Makroekonomicznych SGH. W latach 2005-2013 był pracownikiem ówczesnego Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, następnie UKE, w którym współtworzył analitykę rynku telekomunikacyjnego.

 

W latach 2013-2016 pracował na stanowisku eksperta UPC Polska, gdzie odpowiadał za politykę regulacyjną spółki w relacjach z organami administracji państwowej. Od marca 2016 r. jest dyrektorem biura analiz w Ministerstwie Cyfryzacji, gdzie m.in. odpowiada za realizację planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju w obszarze cyfryzacji.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie