Przywódcy mocarstw: trzeba przedłużyć zawieszenie broni w Syrii

Świat
Przywódcy mocarstw: trzeba przedłużyć zawieszenie broni w Syrii
PAP/EPA/Martial Trezzini
Ławrow zgodził się z Kerrym, że trzeba przedłużyć zawieszenie broni w Syrii.

Szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, uzgodnili w środę, że skoro utrzymało się zawieszenie broni w Syrii, które weszło w życie w poniedziałek, to zostanie ono przedłużone o 48 godzin - poinformował Departamentu Stanu USA.

Ministrowie uznali w rozmowie telefonicznej, że "pomimo sporadycznych raportów o jego naruszeniach rozejm utrzymał się, a akty przemocy są znacząco rzadsze" - wyjaśnił rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner.

 

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że w ciągu pierwszych 48 godzin zawieszenia broni nie zginąłżaden cywil ani bojownik opozycji.

 

"Wstrzymanie wszelkich wrogich działań" w Syrii Kerry i Ławrow uzgodnili w Genewie w nocy z piątku na sobotę; zawieszenie broni rozpoczęło się o wschodzie słońca w poniedziałek 12 września.

 

Kerry podkreślił podczas spotkania w Genewie, że "wstrzymanie działań bojowych oznacza uzyskanie dostępu do wszystkich oblężonych i trudno dostępnych miejsc, w tym także do Aleppo”, aby umożliwić dostarczenie ludności pomocy humanitarnej.

 

Ocenił też, że plan jest "bardziej konkretny i dalekosiężny niż wszystkie dotychczasowe i jeśli będą go realizować wszystkie strony, może doprowadzić do rozpoczęcia rokowań o przyszłości Syrii".

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie