Podpalił 21 samochodów. Pójdzie do więzienia na cztery lata

Polska
Podpalił 21 samochodów. Pójdzie do więzienia na cztery lata
Polsat News

Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w środę karę 4 lat więzienia wydaną przez sąd niższej instancji na 35-letniego Marcina W., który we wrześniu 2014 r. w kilku dzielnicach miasta podpalił i zniszczył 21 samochodów. Wyrok jest prawomocny.

- Trudno uznać, że wymierzona wobec oskarżonego kara jest zbyt surowa. Oskarżony jest osobą dorosłą, zna podstawowe normy moralne i zasady, jakie panują w społeczeństwie. I jakkolwiek miałby on ciężką sytuację rodzinną, spowodowaną konfliktami z matką, to nie ma żadnego usprawiedliwienia, by oskarżony swoje frustracje wyładowywał niszcząc cudzą własność. Wymierzenie kary niższej oznaczałoby akceptację dla takich zachowań. Sąd odwoławczy absolutnie na taką sytuację się nie godzi - powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia Dagmara Daraszkiewicz.

 

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w marcu tego roku przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. Oprócz kary więzienia wyrok uwzględniał też zapłatę przez Marcina W. ponad 400 tys. zł różnym firmom ubezpieczeniowym tytułem zwrotu poniesionych przez nie odszkodowań na rzecz właścicieli aut - ogółem straty oceniono na ponad pół miliona zł. Odwołanie złożył obrońca oskarżonego wnioskujący m.in. o złagodzenie kary, a także prokuratura, która chciała zmiany kwalifikacji czynu.

 

"Zagrażające życiu lub zdrowiu"

 

Sąd Rejonowy orzekając wyrok zmienił bowiem kwalifikację karną przestępstwa prokuratury uznając, że Marcin W. dokonał małych i pojedynczych podpaleń, a nie - jak chciała tego prokuratura, doprowadził do zdarzenia "zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach" w ramach czynu ciągłego. W pierwszym przypadku mężczyźnie groziło do 7,5 roku więzienia, w drugim zaś do 10 lat więzienia.

 

Sąd Okręgowy uznał w środę wcześniejszą argumentację prokuratury, że Marcin W. powinien odpowiadać za przestępstwo "zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach" w ramach czynu ciągłego.

 

Znęcanie się nad matką

 

W trakcie pierwszego procesu przed Marcin W. przyznał się do winy i żałował swojego postępowania. Jak wyjaśniał, podpalał auta z rozpaczy. Tłumaczył, że jego zachowanie wynikało z kłopotów rodzinnych - do jego mieszkania, gdzie wcześniej mieszkał z dziadkami, kilka lat wcześniej wprowadziła się matka alkoholiczka z konkubentem i w domu często dochodziło do awantur.

 

Oprócz podpaleń i zniszczenia aut prokuratura oskarżyła także Marcina W. o znęcanie się fizyczne i psychiczne nad matką. Mężczyzna zaprzeczył, że używał siły wobec matki. Sąd Rejonowy uznał jednak, że Marcin W. pobił dwukrotnie matkę, ale nie miało to charakteru znęcania się nad nią. Za te czyny wymierzył mu karę czterech miesięcy więzienia. Łącznie za oba przestępstwa - podpalanie aut i przemoc wobec matki - sąd skazał mężczyznę na karę 4 lat i 4 miesięcy.

 

Sąd Okręgowy podtrzymał też karę czterech miesięcy więzienia za przemoc wobec matki.

 

Był pod wpływem alkoholu

 

Do podpaleń doszło nocą 5 września 2014 r. w kilku dzielnicach Gdańska. Mężczyzna podpalał zapalniczką nadkole i od tego zajmowało się ogniem koło. Sprawca nie czekał na rozprzestrzenienie się pożaru, szedł dalej i podpalał kolejne wozy. Podczas śledztwa przyznał, że był pod wpływem alkoholu. Twierdził też, m.in. że nie jest piromanem i podpalanie nie sprawia mu przyjemności.

 

Wobec Marcina W. zapadł już jeden wyrok. We wrześniu 2015 r. gdański sąd skazał mężczyznę na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat za podpalenie w latach 2008-2012 dziesięciu samochodów.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie