"O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków". Były imam napisał odę do prezesa PiS

Polska
"O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków". Były imam napisał odę do prezesa PiS
PAP/Radek Pietruszka, Facebook/Selim Chazbijewicz

"Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,/Ty , który od nowa polską godność wskrzeszasz,/Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,/To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz" - tak rozpoczyna się "Oda dla Jarosława Kaczyńskiego", którą napisał Selim Chazbijewicz, były imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku. Członek PiS, startował z list tej partii w wyborach do Sejmu i Senatu.

"W roku 2015 zaraz po wyborach napisałem wiersz którego jednakże nie opublikowałem ze względu na ewentualne posądzenie o "podlizywanie się". Wydaje mi się, że obecnie już mogę ten wiersz opublikować tym bardziej, że nie lubię jak rzecz napisana nie jest publikowana" – napisał (pisownia oryginalna - red.) Chazbijewicz na swoim profilu na Facebooku poprzedzając wiersz.


Jak wyjaśnił, "wiersz ten nawiązuje do wiersza Adama Mickiewicza napisanego po łacinie pt.  Ad Napoleonem III Caesarem Augustum. Ode in Bomersurdum cap tum. Była to łacińska oda na cześć cesarza Napoleona III napisana w Paryżu w 1854 r."


Wyraz szacunku dla prezesa


Chazbijewicz podkreślił, że oda nawiązuje do starożytnej tradycji, a wiersz jest "próbą literackiej stylizacji i wyrazem szacunku dla prezesa Prawa i Sprawiedliwości".


Wyjaśnił, że "w roku 1854 w dniu 4 sierpnia podczas trwania wojny pomiędzy koalicją Anglii, Francji, Turcji, Królestwa Sardynii z Rosją, flota angielsko-francuska uderzyła na bałtyckie posiadłości Rosji (…)Twierdza Bomersund została zdobyta 17 sierpnia przez wojska francuskie. Adam Mickiewicz potraktował to jako ewentualną zapowiedź wyzwolenia Polski bowiem Wyspy Alandzkie znajdują się niedaleko naszego wybrzeża. Stąd ten wiersz łaciński".


Były imam gminy muzułmańskiej


Selim Chazbijewicz to polski politolog, pisarz i publicysta, nauczyciel akademicki oraz znany działacz społeczności tatarskiej. Był współzałożycielem oraz w latach 1999–2007 prezesem rady centralnej Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, a do 2003 imamem gminy muzułmańskiej w Gdańsku.

 

W wyborach w 1997 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat posła w województwie gdańskim z ramienia Ruchu Odbudowy Polski. Później wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości i z list tej partii, również bezskutecznie, w 2011 r. kandydował do Senatu, a w 2015 r. do Sejmu.

 

Oda dla
JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO
PRZYWÓDCY NARODU, ZWYCIEZCY W WYBORACH

 

Niby zwycięski Chrobry wzmacniasz państwo nasze,
Ty , który od nowa polską godność wskrzeszasz,
Jak orzeł ponad skałą wzlatujesz i zawsze,
To Ty masz rację, Ty na pomoc spieszysz.

 

Tyle dróg przejść musiałeś, wodzu nasz zwycięski,
Tyle klęsk przejść musiałeś by podnieść się z klęski,
Tyle lat musiałeś czekać by teraz już w chwale,
Rządzić Polską, by zmieniać nasz kraj stale

 

W kierunku mocarstwa od morza do morza,
By wszystkie narody od Bałkanów po Bałtyk
A nawet ptaki co krążą w przestworzach,
Wielbiły Polskę i wielbiły jej wodza.

 

O Jarosławie Wielki, władco dusz Polaków,
Który nasz naród wyprowadzisz z klęski,
Który zdobędziesz imperium Lechitów,
I znów odrodzisz Warszawę i Kraków.

 

Niech będzie pamięć Twego brata Lecha
Na zawsze w kraju świętego Wojciecha
Łączyć a nie dzielić naród nasz wybrany.

 

 

polsatnews.pl

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie