Były prezydent Brazylii oskarżony o korupcję. W aferze Petrobrasu

Świat
Były prezydent Brazylii oskarżony o korupcję. W aferze Petrobrasu
Pixabay/gleidiconrodrigues

Brazylijska prokuratura oskarżyła w środę byłego prezydent Brazylii Luiza Inacio Lulę da Silvę i jego żonę o korupcję w ramach zataczającej coraz szersze kręgi afery państwowego giganta naftowego Petrobras - podała telewizja GloboTV.

Po raz pierwszy Lula, który pozostaje najpopularniejszym brazylijskim politykiem mimo stawianych mu wcześniej zarzutów związanych z finansami jego Partii Pracujących, został oskarżony przez prokuratorów federalnych o udział w korupcyjnym spisku dotyczącym Petrobrasu - komentuje Reuters.

 

Pranie brudnych pieniędzy

 

W lipcu prokuratura stołecznej Brasilii zapowiedziała, że Lula oraz były szef brazylijskiego funduszu BTG Pactual staną przed sądem pod zarzutem utrudniania pracy wymiaru sprawiedliwości.

 

Utrudnianie prac sądu dotyczy śledztwa, w którym Luli - twórcy słynnego brazylijskiego cudu gospodarczego w latach 2003-2011 i założycielowi Partii Pracujących - zarzuca się pranie brudnych pieniędzy właśnie w ramach afery Petrobrasu.

 

W marcu Lula został zaprzysiężony na jedno z kluczowych stanowisk politycznych - funkcję szefa kancelarii prezydenta, którym była wówczas Dilma Rousseff, odwołana z urzędu pod koniec sierpnia.

 

Miało to uniemożliwić aresztowanie eksprezydenta, o które wystąpiła prokuratura stanowa w Sao Paulo, gdzie Lula ma swą rezydencję. Jednak wkrótce po przyjęciu przez Roussef przysięgi od Luli sędzia federalny zawiesił jego nominację.

 

Cunha odwołany

 

W poniedziałek skandal Petrobrasu doprowadził do pozbawienia mandatu deputowanego byłego przewodniczącego Izby Deputowanych Eduardo Cunhę, który oskarżany został o składanie fałszywych zeznań w sprawie zagranicznych kont bankowych. Szwajcarscy prokuratorzy twierdzą, że Cunha miał tajne konta w banku Julius Baer, na których przechowywał około 5 mln dolarów. Brazylijscy śledczy podejrzewają, że środki te mogły być związane z kartelem przestępczym, który powstał wokół koncernu naftowego Petrobras.

 

W maju brazylijski sąd federalny skazał na 23 lata więzienia za udział w aferach korupcyjnych wokół Petrobrasu byłego szefa kancelarii prezydenta Luli, Jose Dirceu.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie