Atak na Polaka w Leeds. Zatrzymano cztery osoby

Świat
Atak na Polaka w Leeds. Zatrzymano cztery osoby
Flickr.com/Little Woodhouse/CC BY 2.0

Policja w angielskim hrabstwie West Yorkshire poinformowała o zatrzymaniu w środę czterech młodych ludzi - w wieku 14, 15 i 16 lat - w związku z ciężkim pobiciem Polaka w zachodniej dzielnicy Leeds, Armley. Śledztwo w tej sprawie wszczęła warszawska prokuratura.

Zatrzymani są podejrzewani o dokonanie napaści na tle ksenofobicznym i spowodowanie znacznego uszczerbku na zdrowiu Polaka, a także o naruszenie porządku publicznego. W środę i czwartek będą przesłuchiwani przez śledczych.

 

Policja poszukuje kolejnych osób, które brały udział w ataku na dwóch Polaków, do którego doszło w piątek. W wyniku napaści 28-letni mężczyzna został ciężko ranny i wymagał hospitalizacji; jego kolega odniósł tylko lekkie obrażenia.

 

Pomoc mieszkańców

 

Szef lokalnej policji Paul Money podkreślił, że służby prowadziły "zakrojone na szeroką skalę działania związane z tym incydentem i zatrzymania pokazują postęp (w śledztwie - red.)". Jak dodał, wiele osób skontaktowało się z policją, przekazując informacje dotyczące ataku.

 

Money zaznaczył, że ze względu na znaczenie tego incydentu dla lokalnej społeczności, a w szczególności dla Polaków mieszkających w Leeds, śledztwu nadano priorytet.

 

Funkcjonariusz dodał, że w okolicy Armley w dalszym ciągu operuje zwiększona liczba patroli policyjnych, a lokalne władze planują szereg wspólnych działań z konsulatem RP w Manchesterze w celu dotarcia do Polaków z informacją o tym, jak powinni postępować w przypadku ewentualnych kolejnych ataków motywowanych nienawiścią na tle narodowościowym.

 

- Pragnę podkreślić, że tego typu przestępstwa i incydenty są kompletnie nieakceptowalne i nie będą tolerowane - zapewnił Money.

 

Polskie śledztwo

 

Jak powiedział w środę prok. Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, postępowanie wszczęto na podstawie art. 158 Kodeksu karnego. Przewiduje on karę do lat 3 więzienia dla tego, kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca podlega karze od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

 

Prok. Dziekański dodał, że w ramach śledztwa prokuratura zamierza zwrócić się do strony brytyjskiej o przesłanie kopii materiałów tamtejszego postępowania. Z kolei w Polsce będą przesłuchiwane osoby najbliższe dla pokrzywdzonych, które miałyby jakieś informacje w tej sprawie.

 

Warszawska prokuratura prowadzi też inne śledztwa w sprawie podobnych ataków, do których doszło w Wlk. Brytanii od czerwcowego referendum w sprawie wyjścia tego kraju z UE. Jedno z nich dotyczy śmierci Arkadiusza J., pobitego w Harlow, w hrabstwie Essex, pod koniec sierpnia. 40-latek zmarł w szpitalu, w wyniku obrażeń głowy. Śledztwo toczy się też w sprawie ataku na dwóch Polaków kilkanaście godzin po tym, jak ulicami Harlow przeszedł liczący ponad 700 uczestników marsz milczenia.

 

W związku z tymi atakami 5 września do Wlk. Brytanii udali się szefowie MSWiA - Mariusz Błaszczak oraz MSZ - Witold Waszczykowski, którzy rozmawiali z szefową brytyjskiego MSW Amber Rudd i szefem dyplomacji Borisem Johnsonem. Według informacji przekazanych przez ambasadę RP w Londynie, w ostatnich kilku tygodniach odnotowano łącznie kilkanaście poważnych incydentów wymierzonych w Polaków mieszkających na Wyspach.

 

PAP

 

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie