Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Delegacja "zaniepokojona"

Polska
Wizyta Komisji Weneckiej w Polsce. Delegacja "zaniepokojona"
Polsat News
Wizyta członków Komisji Weneckiej w Polsce to część prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o TK.

- Podczas spotkania Komisji Weneckiej w kancelarii premiera przedstawiliśmy swoje racje. Jak najbardziej jesteśmy otwarci na dialog i rozmowę, aby wyjaśnić wszystkie zawiłości prawa polskiego - powiedział we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek.

We wtorek delegacja Komisji Weneckiej spotkała się z przedstawicielami Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Bochenek w rozmowie z PAP poinformował, że przedstawiciele KW pytali głównie o "rzekome" - jak zaznaczył - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały opublikowane.

 

- Jesteśmy otwarci na dialog, na rozmowę, do tego, aby wyjaśnić wszelkie zawiłości prawa polskiego i dlaczego takie, a nie inne decyzje są podejmowane - podkreślił Bochenek.

 

Obawy Komisji Weneckiej

 

Po spotkaniu w KPRM swoje obawy co do stanu demokracji w Polsce wyraziła przedstawicielka KW Sarah Cleveland. - Osobiście jestem bardzo zaniepokojona wysiłkami rządu zmierzającymi do podważenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego i zasad praworządności w Polsce - powiedziała dziennikarzom po wtorkowym spotkaniu z przedstawicielami KPRM.

 

 Delegaci Komisji Weneckiej swoją dwudniową wizytę w Warszawie rozpoczęli w poniedziałek od rozmów z reprezentantami parlamentu, Sądu Najwyższego, Ministerstwa Sprawiedliwości i RPO. We wtorek spotkali się z przedstawicielami TK oraz kancelarii premiera.

 

 Bochenek: wina Trybunału

 

Według rzecznika rządu wszystkie działania, które są podejmowane przez polski rząd i parlament oparte są o przepisy prawa obowiązujące w Polsce. Jak zaznaczył, to Trybunał Konstytucyjny "łamie w ostatnim czasie nagminnie i nie chce stosować się do ustaw", które zostały uchwalone przez parlament.

 

- Jest dużo ważniejszych spraw w Europie, którymi instytucje takie jak Komisja Wenecka powinny się zajmować, chociażby sytuacja w Turcji - podkreślił rzecznik rządu.

 

- U nas demokracja funkcjonuje bardzo dobrze, instytucje państwa polskiego działają, a TK musi tylko przejawiać wolę działania, bo ta ustawa (o TK), która została uchwalona, tworzy do tego jak najlepsze podstawy - podsumował polityk.

 

Opinia w październiku

 

Wizyta Komisji Weneckiej, która zakończyła się we wtorek, to część prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o TK. Opinia zostanie przyjęta przez Komisję Wenecką 14 października.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie