Trwały i nie do podrobienia. Anglia wprowadziła nowy pięciofuntowy banknot

Świat
Trwały i nie do podrobienia. Anglia wprowadziła nowy pięciofuntowy banknot
Reuters

Pięciofuntówka z podobizną Winstona Churchilla na odwrocie jest pierwszym w Wielkiej Brytanii środkiem płatniczym wykonanym z polimeru. Elastyczne tworzywo sztuczne jest trwalsze - wytrzymuje nawet pranie w pralce.

Na odwrocie banknotu znalazł się Winston Churchill i jego słynna sentencja "Nie mam do zaoferowania niczego oprócz krwi, znoju, potu i łez". Znajdują się na niej elementy graficzne nawiązujące do każdej z czterech części składowych Zjednoczonego Królestwa – Anglii, Szkocji, Walii i Ulsteru.

 

Jej wymiary są o 15 proc. mniejsze od papierowych odpowiedników. Te z podobizną Elizabeth Fry pozostaną prawnym środkiem płatniczym do 5 maja 2017 r. Później płatność przyjmowana będzie jedynie nowymi, polimerowymi banknotami. Stare banknoty będzie można nieodpłatnie wymienić w oddziałach bankowych.

 

Charakterystyczne "okienko"

 

Bank Anglii twierdzi, że cienkie i giętkie plastikowe banknoty będą czystsze i bardziej trwałe - mają przetrwać pięć lat.

 

Ponadto trudniej niż obecne papierowe banknoty będzie je podrobić. Nowe "piątki" posiadają szereg specjalnych zabezpieczeń. To między innymi przezroczyste plastikowe okienko z portretem królowej. Są też hologramy i specjalny mikro napis złożony z liter i cyfr widoczny dopiero pod mikroskopem.

 

Papierowe na polimerowe

 

Wielka Brytania zapowiada, że w najbliższych latach wszystkie papierowe banknoty mają zostać zastąpione przez banknoty polimerowe. Nowa 10-funtówka z podobizną Jane Austen wejdzie do obiegu latem 2017 r., natomiast 20-funtówka z podobizną Williama Turnera – w 2020 r.

 

Polsat News

mr/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie