Sejm pozytywnie o trzech nowych ambasadorach

Polska
Sejm pozytywnie o trzech nowych ambasadorach
Polsat News
Piotr Wilczek będzie także ambasadorem Bahamów.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych we wtorek wieczorem pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Piotra Wilczka na ambasadora Stanów Zjednoczonych oraz Bahamów, a także kandydatów na ambasadorów w Gruzji i Luksemburgu.

Wilczek (ur. w 1962 r.) jest profesorem nauk humanistycznych, wykładowcą i prezesem zarządu The Kosciuszko Foundation Poland. Na stanowisku ambasadora RP w USA zastąpi Ryszarda Schnepfa, który pełnił swoją funkcję do lipca.

 

Sojusznik i kluczowy partner

 

- Stany Zjednoczone to najważniejszy pozaeuropejski sojusznik Polski i nasz kluczowy partner w NATO, który ma bardzo istotny wpływ na politykę globalną - podkreślił na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych Wilczek.

 

Dodał, że w ciągu ostatnich paru miesięcy pojawiły się nowe wyzwania związane z wynikiem referendum w Wielkiej Brytanii ws. Brexitu, problemem imigrantów, próbą zamachu stanu w Turcji i jej konsekwencjami dla NATO, konfliktem na Ukrainie i poczuciem zagrożenie ze strony Rosji.

 

Według Wilczka "wspólnym mianownikiem" dla Polski i USA są wartości dotyczące wolności, praw człowieka, a także wolnego rynku.

 

Kandydat na ambasadora zapowiedział, że głównym zadaniem polskich dyplomatów w USA będzie "umiejętne wmontowanie interesów Polski w agendę nowej politycznej administracji, kształtującej się po październikowych wyborach prezydenckich, utrzymywanie i rozbudowywanie kanałów komunikacji".

 

Podkreślił, że szczególnie ważne są pierwsze miesiące po objęciu urzędu przez nowego prezydenta, kiedy konstytuuje się nowa administracja.

 

Jest ewentualność głębszej rewizji

 

Wilczek ocenił, że wśród zadań polskiej dyplomacji będzie zabieganie o wdrożenie podjętych już decyzji, choć - jak dodał - "musimy liczyć się z ewentualnością zmian w priorytetach polityki zagranicznej USA, korekty lub głębszej rewizji polityki". Dodał, że może być konieczne "minimalizowanie niekorzystnych skutków takich zmian".

 

Do priorytetów zaliczył współpracę z USA w zakresie bezpieczeństwa, w tym "utrzymanie zaangażowania politycznego i militarnego USA w Europie jako gwaranta skuteczności NATO i zobowiązań obronnych Sojuszu" oraz ustaleń ze szczytu NATO w Warszawie, m.in. dotyczących rozmieszczenia amerykańskich żołnierzy i sprzętu wojskowego.

 

Wilczek mówił też o konieczności poszerzanie współpracy gospodarczej i zadbania o polskie interesy w kontekście negocjacji w sprawie umowy o Transatlantyckim Partnerstwie w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP).

 

Więcej Polski w mediach w USA

 

Do ważnych zadań zaliczył też działania na rzecz poprawy wizerunku Polski i "szybkie reagowanie na wypowiedzi pokazujące Polskę w sposób pejoratywny".

 

- Trzeba zwiększyć obecność w mediach amerykańskich, w tym również w dużych mediach regionalnych. Ważną rolę w tym zakresie powinna odgrywać dyplomacja historyczna i kulturalna - dodał.

 

Wilczek mówił też o polskich wysiłkach na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Podkreślił, że niestety Polska dwukrotnie przekracza 3 proc. limit odmów wizowych, upoważniających dla zniesienia obowiązku wizowego. Dlatego - jak dodał - pozostaje wpływać na amerykańskich ustawodawców, by złagodzić te wymogi dla Polaków.

 

Wilczek jest autorem i redaktorem naukowym ponad 20 książek oraz ponad 100 innych publikacji z zakresu przekładoznawstwa angielsko-polskiego, historii kultury epoki wczesnonowożytnej, retoryki, historii chrześcijaństwa, zarządzania szkolnictwem wyższym oraz studiów o Polsce w Ameryce Północnej. W 2005 r. został mu przyznany Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2006 r. otrzymał odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Posługuje się językami: angielskim, rosyjskim i łaciną. Jest kawalerem.

 

Zmiany na placówkach w Gruzji i Luksemburgu

 

We wtorek komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała także kandydaturę Mariusza Maszkiewicza na ambasadora w Gruzji, który zastąpi na tym stanowisku Andrzeja Cieszkowskiego oraz Piotra Wojtczaka na ambasadora w Luksemburgu. Wojtczak zastąpi na tej placówce Bartosza Jałowieckiego.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie