Delegacja Komisji Weneckiej w siedzibie TK. "Doskonale wiedzą o paraliżu Trybunału"

Polska
Delegacja Komisji Weneckiej w siedzibie TK. "Doskonale wiedzą o paraliżu Trybunału"
Polsat News

O "paraliżowaniu" Trybunału Konstytucyjnego mówili jego sędziowie delegacji Komisji Weneckiej podczas wtorkowych rozmów w TK - poinformował po spotkaniu prezes Trybunału Andrzej Rzepliński. W spotkaniu nie wzięli udziału sędziowie wybrani przez obecny Sejm.

Tematem rozmów była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Według Rzeplińskiego, członkowie Komisji Weneckiej "doskonale wiedzą" o paraliżu TK. Rzepliński dodał, że TK funkcjonuje niezależnie od "toksycznych okoliczności", a "jednym z elementów prób zarządzania Trybunałem jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o TK albo że nie będzie nowej ustawy".

 

Rzepliński wyraził obawę, że konflikt wokół TK będzie czasami przygasał, a czasami będzie się tlił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.

 

Stanowisko wobec obraźliwych wypowiedzi

 

Wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że członkowie Komisji pytali m.in. o stanowisko wobec wypowiedzi polityków obraźliwych dla sędziów TK. - Jeśli w jakiejś kwestii byli poruszeni, to byli poruszeni co do sposobu traktowania Trybunału przez polityków; widać że są zorientowani także w stanie naszej debaty - oświadczył.

 

Biernat poinformował, że odbyło się też krótkie spotkanie Komisji z sędziami wybranymi przez Sejm w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm (których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda).

 

Sędziowie wybrani w grudniu odmówili spotkania

 

Nie doszło natomiast do spotkania Komisji z sześciorgiem sędziów wybranych do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br.; odmówili oni spotkania. - Utraciliśmy zaufanie do Komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii - oświadczyli wcześniej ci sędziowie.

 

Wizyta delegacji Komisji Weneckiej ma zakończyć się w we wtorek. Jej opinia na temat nowej ustawy o TK ma być przyjęta 14 października.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie