Sąd: były prezes stadniny w Michałowie nie może wrócić do pracy

Polska
Sąd: były prezes stadniny w Michałowie nie może wrócić do pracy
Polsat News
Jerzy Białobok

Tak wynika z wtorkowego orzeczenia Sądu Rejonowego w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), który badał pozew zwolnionego w lutym prezesa spółki Jerzego Białoboka. Powództwo oddalono w całości. Orzeczenie nie jest prawomocne.

W ocenie sądu, umowa o pracę, jaką Białobok zawarł w 1997 r., obejmuje zatrudnienie na czas pełnienia funkcji prezesa zarządu - dyrektora spółki. W takim przypadku stosunek pracy ulega rozwiązaniu na skutek odwołania członka zarządu lub jego rezygnacji.

 

Istotą sporu było ustalenie, jaka umowa o pracę wiązała byłego prezesa ze spółką, a w związku z tym - trybu, w jakim można było ją rozwiązać.

 

Pełnomocnik Białoboka wniósł do sądu sprawę o przywrócenie Białoboka do pracy na poprzednich warunkach. Początkowo w pozwie znalazło się także żądanie o odszkodowanie dla byłego prezesa za czas pozostawania bez pracy, ale cofnięto je.

 

Kilkanaście lat na stanowisku

 

Białobok pełnił funkcję prezesa i dyrektora spółki Stadnina Koni Michałów, nadzorowanej przez Agencję Nieruchomości Rolnych, od połowy 1997 r. 19 lutego br został zdymisjonowany przez prezesa ANR; dymisje otrzymali również wieloletni prezes stadniny w Janowie Podlaskim Marek Trela i inspektor ds. hodowli koni w Agencji Anna Stojanowska. Jako powód zwolnienia podano m.in. utratę zaufania i niegospodarność. Oni również złożyli pozwy do sądów pracy.

 

Zwolnienie prezesów spotkało się z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą, wiele krytycznych głosów padło ze strony polityków opozycji i mediów. O przywrócenie Białoboka na stanowisko zwrócili się pod koniec lutego w liście do premier Beaty Szydło samorządowcy z Ponidzia. Podkreślili w nim m.in., iż były szef stadniny "położył gigantyczne zasługi na rzecz rozkwitu"{ michałowskiej stadniny.

 

PAP

pr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie