Prezydent stolicy na klubie PO: wkrótce będzie czwarty wiceprezydent

Polska
Prezydent stolicy na klubie PO: wkrótce będzie czwarty wiceprezydent
PAP/Tomasz Gzell
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (P) i rzecznik PO Jan Grabiec (L) w drodze na posiedzenia klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w Sejmie.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz, która uczestniczyła we wtorkowym posiedzeniu klubu PO przedstawiła posłom informacje dot. kwestii reprywatyzacji - poinformował lider PO Grzegorz Schetyna. Rozmawiano też m.in. o tym jak "uspójnić działania partii ws. reprywatyzacji". Schetyna poinformował, że rozmowy z Gronkiewicz-Waltz dotyczyły także "tego wszystkiego, co zdarzyło się w urzędzie miasta".

Hanna Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że było to przede wszystkim spotkanie informacyjne. - Ja sama powiedziałam, że chcę poinformować posłów, bo czasami widzę, że koledzy są niedoinformowani. Także było to poinformowanie - oświadczyła prezydent stolicy.

 

Zapytana o projekt uchwały autorstwa klubu Kukiz'15 ws. powołania komisji śledczej do zbadania procesu reprywatyzacji w całej Polsce w latach 1989-2016 oceniła, że posłowie Kukiz'15 powinni złożyć projekt ustawy reprywatyzacyjnej. - Niech lepiej złożą projekt ustawy reprywatyzacyjnej, która ureguluje te kwestie i przestanie być "mętna woda, w której różne rybki czasami się mogą złapać" - powiedziała.

 

Waltz: potrzebna nowa ustawa

 

Według Gronkiewicz-Waltz kluczem do rozwiązania problemów związanych z reprywatyzacją potrzebna jest duża ustawa reprywatyzacyjna oraz niskie odszkodowanie dla byłych właścicieli nieruchomości na poziomie 10-20 proc. - Jednym słowem: ustawa reprywatyzacyjna i to jest uczciwy klucz do rozwiązania tego procesu - oceniła.

 

Poinformowała również, że "wkrótce" zostanie powołany czwarty wiceprezydent Warszawy. - Mam trzech wiceprezydentów, myślę, że wkrótce będzie czwarty powołany - zapowiedziała.

 

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślił, że to Hanna Gronkiewicz-Waltz prosiła o spotkanie, żeby wyjaśnić sprawę tzw. afery reprywatyzacyjnej. Według polityka PO prezydent stolicy chciała udzielić klubowi informacji na jakim jest etapie jest ta sprawa i jakie działania prezydent stolicy podejmuje dzisiaj i podejmie w przyszłości.

 

Ludzie pytają posłów o aferę

 

- Nasi posłowie są pytani w swoich regionach, państwo ich dopytują, więc dobrze, żeby mieli informacje z pierwszej ręki. Ta informacja została przekazana, dyskusja się odbyła, pewne wskazówki czy pomysły ze strony naszych posłów do pani prezydent były kierowane - podkreślił Neumann.

 

Wśród pomysłów posłów Platformy Neumann wymienił przekazywanie w pierwszej kolejności informacji o audycie "głównych nieruchomości", które budzą wątpliwości i emocje społeczne. - Takie jest też myślenie pani prezydent, więc to raczej była taka wymiana zdań, która prowadziła do tego samego wniosku - zaznaczył szef klubu PO.

 

Poinformował, że na posiedzeniu klubu rozmawiano również o projekcie tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej autorstwa PO. - Mówiliśmy też o tej nowej ustawie jako o rozwiązaniu na przyszłość - powiedział polityk.

 

- Te wszystkie działania muszą być skorelowane, będziemy z pełną determinacją prowadzić te bieżące kwestie wyjaśnienia tych wszystkich bulwersujących spraw, łącznie, jeśli dojdzie do takiego przekonania pani prezydent, że ktoś mógł złamać prawo, to nie będzie żadnej litości, wszystko będzie kierowane do prokuratury - zadeklarował.

 

Ratusz bez prezydentów

 

W ubiegłym tygodniu Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że z ratusza odchodzi dwóch dotychczasowych wiceprezydentów: Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz. Jóźwiak - dotychczasowy pierwszy wiceprezydent, który nadzorował m.in. zajmujące się kwestiami reprywatyzacji Biuro Gospodarki Nieruchomościami - podał się do dymisji; Wojciechowicz została odwołany przez prezydent Warszawy. Ponadto władze PO rozwiązały ponadto stołeczne struktury partii.

 

Miejsce Jóźwiaka jako pierwszego zastępcy Gronkiewicz-Waltz zajął były poseł PO, a obecnie sędzia Trybunału Stanu Witold Pahl. Pahl zapowiedział, że pierwszym zadaniem, jakie wyznaczył sobie jako wiceprezydentowi Warszawy, będzie uzyskanie dla miasta statusu pokrzywdzonego w związku z reprywatyzacją. Według niego da to miastu możliwość współpracy z prokuraturą oraz przyczyni się do szybszego wyjaśnienia sprawy reprywatyzacji.

 

Przygotowania do konwencji

 

Sławomir Neumann dodał, że drugim tematem posiedzenia klubu była konwencja programowa partii, która odbędzie się 1 października w Gdańsku. - Rozmawialiśmy o 1 października, o tym, że w Gdańsku będzie konwencja programowa Platformy przygotowywana, w której bierzemy udział też jako posłowie - podsumował.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie