PO zainteresowana projektem Kukiz'15 ws. komisji śledczej dot. reprywatyzacji

Polska
PO zainteresowana projektem Kukiz'15 ws. komisji śledczej dot. reprywatyzacji
PAP/Tomasz Gzell

Szef PO Grzegorz Schetyna wyraził zainteresowanie projektem Kukiz'15 ws. powołania komisji śledczej ds. reprywatyzacji. Zapowiedział, że PO zapozna się z projektem, jego uzasadnieniem i na pewno będzie rozmawiać na temat ewentualnego poparcia dla niego,

Komisja śledcza miałaby zbadać działania organów państwa i instytucji publicznych oraz samorządowych w procesach reprywatyzacji w latach 1989-2016 w Polsce. Paweł Kukiz poinformował we wtorek, że jego klub rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem uchwały Sejmu o powołaniu komisji śledczej i będzie w tej sprawie zabiegał o poparcie wszystkich opcji politycznych.

 

- Wszystko, co może wyjaśnić tę kwestię, pokazać ten skomplikowany materiał rzeczy i spraw od 1990 roku, ma sens. Wydaje nam się, że trzeba właśnie to w taki otwarty sposób zobaczyć, ile narosło nieporozumień, problemów, zaniechań, także win czasami - powiedział Schetyna we wtorek dziennikarzom.

 

Jak podkreślił, przebieg reprywatyzacji w Polsce jest problemem, który dotyczy nie tylko Warszawy, ale także innych dużych miast, jak Kraków, czy Poznań. - Uważam, że po tym wszystkim, co się stało, nie sposób odwrócić się od tego i powiedzieć, że nas to nie interesuje. Parlament to jest miejsce, w którym powinna ta rozmowa się odbyć - zaznaczył lider PO.

 

"Test na dobrą wolę wszystkich posłów"

 

Schetyna powiedział również, że liczy na "wzajemność" ze strony klubu Pawła Kukiza jeśli chodzi o projekt ustawy reprywatyzacyjnej, który Platforma dwa tygodnie temu złożyła w Sejmie.

 

Według Kukiza poparcie dla wniosku "będzie to również swego rodzaju test na dobrą wolę posłów wszystkich opcji politycznych zasiadających w parlamencie". - Test, że tak powiem, "czystych rąk" - dodał.

 

Lider Kukiz'15 zaznaczył, że każda opcja polityczna "maczała palce" przy reprywatyzacji, a obecnie trudno jest polegać na sądach, które - jak stwierdził - "wyrzucały na bruk tysiące ludzi przy okazji tych procesów reprywatyzacyjnych".

 

Od wtorku zbieranie podpisów

 

Kukiz poinformował również, że we wtorek klub rozpoczął zbieranie podpisów pod projektem. Obecnie, jak zaznaczył może on liczyć na poparcie 36 posłów z klubu Kukiz'15, jednak żeby trafił on do Sejmu wymagane jest co najmniej 46 podpisów.

 

Zgodnie z przepisami komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład powinien odzwierciedlać reprezentację klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie