Paraolimpiada: drugi złoty medal dla Polski. I rekord świata w skoku wzwyż

Sport
Paraolimpiada: drugi złoty medal dla Polski. I rekord świata w skoku wzwyż
PAP/EPA/BOB MARTIN - OIS/IOC

Maciej Lepiato (GZSN Start Gorzów Wlkp.), podobnie jak cztery lata temu w Londynie, rekordem świata w skoku wzwyż zdobył złoty medal XV Paraolimpiady. Na stadionie w Rio de Janeiro podopieczny Zbigniewa Lewkowicza uzyskał wynik 2,19 i atakował jeszcze 2,30.

- Dzisiaj po prostu wszystko zagrało, cały proces szkoleniowy, trening, dieta, waga. To był mój dzień i tak naprawdę zdziwiłem się, że poprzeczka w pierwszej próbie spadła. Wiedziałem, że 2,19 jest możliwe do pokonania i byłem pewien, że się uda - powiedział Lepiato.

Drugi w konkursie Brytyjczyk Jonatham Broom-Edwards skoczył 2,10, zaś trzeci Rafael Uribe z Wenezueli 2,01.

 

Rekord życiowy 28-letniego Lepiaty jest lepszy od rekordu globu i od 2013 roku wynosi 2,22. Według przepisów rekordy międzynarodowe są notowane tylko na mistrzostwach świata lub Europy. Oprócz sukcesów w imprezach osób niepełnosprawnych (m.in. trzy tytuły mistrza globu w 2011, 2013, 2015) ma w dorobku dwa brązowe medale halowych mistrzostw Polski (sprawnych) z 2013 i 2014 roku. Chciał być stomatologiem, ale - jak przyznał- nie żałuje że jest sportowcem.

 

To wada wrodzona

 

O swojej niepełnosprawności mówi: - To wada wrodzona. Końskoszpotawe zakończenie kończyny dolnej lewej - podobną ma mój ojciec. Noga jest krótsza o 5 cm, duży ubytek mięśniowy poniżej kolana i praktycznie nieruchomy staw skokowy. Operowana była dwa miesiące po urodzeniu w Poznaniu. Chirurg stopę najpierw fachowo połamał, a potem poskładał. Na drutach była przez pół roku. Oczywiście tego nie pamiętam, ale wyobrażam sobie, co przeżywali rodzice, gdy niemowlę nie mogło się ruszać.

 

10 polski medal na paraolimpiadzie

 

To drugi krążek z najcenniejszego kruszcu dla Polski po tym wywalczonym przez kulomiotkę Ewę Durską (Uczniowski Klub Sportowy Barnim Goleniów), a w sumie dziesiąty.

 

W XV Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro udział bierze ponad 4300 niepełnosprawnych sportowców ze 162 krajów.

 

PAP

az/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie